wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Europejski Dzień bez Samochodu już 22 września. Komunikacja miejska będzie darmowa
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:33

Europejski Dzień bez Samochodu już 22 września. Komunikacja miejska będzie darmowa

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

Już w najbliższą środę, 22 września odbędzie się Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia nie trzeba kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego. Bez ponoszenia żadnych opłat będzie można podróżować również pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Europejski Dzień bez Samochodu już jutro

- Od 2016 roku w Europejski Dzień bez Samochodu wszyscy podróżują Warszawskim Transportem Publicznym bezpłatnie. W środę, 22 września zachęcam zmotoryzowanych do przesiadki do komunikacji. A osobom korzystającym na co dzień z transportu publicznego dziękuję za trafny wybór. Dzięki temu oddychamy w stolicy czystszym powietrzem i produkujemy mniej smogu - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W ten dzień, dokładnie od północy do godz. 23.59 wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu SKM nie trzeba mieć biletu. Kasowniki oraz opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach biletowych zostaną wyłączone tego dnia. Otwarte będą też bramki metra.

Skorzystają wszyscy

Ale to nie wszystko. Tego dnia bezpłatnie będzie można korzystać również z parkingów Parkuj i Jedź”. Pracownicy ZTM zapewnią swobodny wjazd i wyjazd z obiektów.

Z tej okazji również Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa przygotowały dla mieszkańców specjalną ofertę. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach KM i autobusach komunikacji zastępczej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.

W pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą obowiązywały we wszystkich pociągach, niezależnie od relacji i czasu podróży.

Dzień bez Samochodu wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września). Jest to cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej poświęcone zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań - informuje miasto w oficjalnym komunikacie.

Hasłem tegorocznego EZTZ  jest: „Bezpieczeństwo i zdrowie dzięki zrównoważonej mobilności”. To ukłon w stronę mieszkańców Europy i świata, którzy od wielu miesięcy mierzą się z trudami pandemii koronawirusa. Jednocześnie ma być przyczynkiem do refleksji nad okazją do zmian w dobie kryzysu zdrowotnego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane