wawainfo.pl > Wiadomości > Protest ratowników medycznych. Żądają podwyżek i rozmów z Ministerstwem
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:28

Protest ratowników medycznych. Żądają podwyżek i rozmów z Ministerstwem

AndrzejRembowski/pixabay
AndrzejRembowski/pixabay

Protest ratowników medycznych. Przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie rozpoczęła się manifestacja. Protestujący zebrali się w wielu miastach w całym kraju.

Manifestacje w całej Polsce

Protest rozpoczął się o godzinie 12:00. Na ulicy Miodowej pod Ministerstwem Zdrowia zebrali się ratownicy medyczni, którzy domagają się podwyżek. Minimalne wynagrodzenie powinno ich zdaniem wynosić przynajmniej 4600 brutto.

Jak piszą inicjatorzy protestu na swoim profilu na Facebooku:

"Aktualnie wiele ośrodków w podziękowaniu za ciężką pracę obniża wynagrodzenie pracownikom systemu ochrony zdrowia, co często skutkuje zmuszeniem do zmiany pracy. Szpitalne Oddziały Ratunkowe nie mają wystarczającej obsady lub mają szczątkową, która nie wystarcza na sprawne działanie (...) Coraz więcej medyków ucieka z państwowych placówek, wyjeżdża za granicę lub decyduje się na zmianę branży."

Żądają sprawiedliwej pensji

Czują się niedoceniani przez rząd. Postulaty protestujących to m.in. wzrost wynagrodzenia dla ratowników czy wprowadzenie Ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych.

Zgromadzenia rozpoczęły się w samo południe nie tylko w Warszawie, ale też w Łodzi, Krakowie, Olsztynie, Wrocławiu, Szczecinie, czy Poznaniu.

Po zakończonej manifestacji ratownicy liczą na spotkanie z przedstawicielami resortu. Protestujący są oburzeni, że mimo wysokich kwalifikacji i dobrego wykształcenia zawód ratownika został najniżej obsadzony w nowej siatce płac branży medycznej.

Epidemia koronawirusa dobitnie pokazała, że praca w sektorze ochrony zdrowia nadal nie jest wystarczająco doceniana w Polsce.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, warszawawpigułce.pl zdjęcie główne: AndrzejRembowski/pixabay

Tagi:
Powiązane