wawainfo.pl > Wiadomości > Prokuratura wnioskuje o unieważnienie uchwały Rady Warszawy. Chodzi o zakaz poruszania się po mieście tzw. furgonetek antyaborcyjnych
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 03:38

Prokuratura wnioskuje o unieważnienie uchwały Rady Warszawy. Chodzi o zakaz poruszania się po mieście tzw. furgonetek antyaborcyjnych

Furgonetka antyaborcyjna
Piotr Molecki/East News

Czy tzw. antyaborcyjne furgonetki wrócą na stołeczne ulice? Tak, jeśli wojewoda przychyli się do wniosku Prokuratury Okręgowej, która żąda unieważnienia decyzji Rady Warszawy.

Prokuratura żąda przywrócenia tzw. antyaborcyjnych furgonetek

Już wkrótce okazać się może, że uchwała Rady Warszawy z dnia 8 lipca, która zakazuje poruszania się po stolicy pojazdów eksponujących grafiki mające za zadanie przedstawić osoby, organizacje lub instytucje w sposób "obraźliwy, ośmieszający lub poniżający w oczach opinii publicznej" lub przedstawiające "zwłoki lub szczątki ludzkie oraz części płodu ludzkiego", zostanie unieważniona.

Wszystko za sprawą wniosku, który Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do wojewody mazowieckiego.

Z informacji, do których dotarł Polsat News wynika, że w dokumencie przekazanym wojewodzie argumentuje się rzekomą niezgodność uchwały z Konstytucją - ograniczanie przemieszczania się i wyrażania poglądów oraz to, że łamać ma ona prawo.

Prokuratura Okręgowa nie jest pierwsza w kwestii niezgody na uchwałę Rady Warszawy. Wcześniej podobny wniosek złożył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Skrajne emocje

Jeżdżące po stolicy tzw. antyaborcyjne furgonetki, na których znajdowały się fotografie martwych płodów oraz hasła wzywające do wprowadzenia zakazu aborcji wielokrotnie budziły ogromne emocje wśród mieszkańców Warszawy. Były blokowane na ulicach przez działaczy, a nawet zwykłych obywateli.

Projekt zakazu przemieszczania się ciężarówek po mieście stołecznym stworzyli radni Koalicji Obywatelskiej.

Przeciw zatwierdzeniu uchwały głosowało wszystkich 18 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: polsatnews.pl, wawainfo.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News