wawainfo.pl > Wiadomości > Pracownicy kopalń jadą na Warszawę. Będzie wielki protest, szykujcie się na utrudnienia
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:27

Pracownicy kopalń jadą na Warszawę. Będzie wielki protest, szykujcie się na utrudnienia

W Warszawie odbędzie się protest górników
TOMASZ MATUSZKIEWICZ/AGENCJA SE/East News

W środę w Warszawie odbędzie się manifestacja pracowników sektora górnictwa i energetyki. Będą protestować przeciw niesprawiedliwym zasadom "zielonej transformacji".

Manifestacje w godzinach przedpołudniowych i okołopołudniowych w Warszawie zaplanowali na środę związkowcy z OPZZ i NSZZ "Solidarność".

Obie grupy planują pojawić się przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14/16A w Warszawie. Pierwsza pojawi się po 10.30, a druga o 12.

Pracownicy sektorów górnictwa i energetyki będą protestować przeciw niesprawiedliwemu ich zdaniem przebiegowi "zielonej transformacji", która zakłada wygaszanie kolejnych kopalń i zamykanie innych zakładów pracy.

- Od wielu lat jesteśmy zapewniani, że tzw. zielona transformacja będzie sprawiedliwa i że nie będzie powtórki z lat 90-tych, kiedy to zamykano zakłady pracy, a tysiące pracowników z dnia na dzień znalazło się na bruku - tłumaczy szef OPZZ Andrzej Radzikowski, wskazując jednak, że za zapewnieniami tymi nie idą czyny.

Z kolei przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" przekonują, że dążenie do zamknięcia kopalni w Turowie czy opóźnienia w budowie Baltic Pipe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej kraju.

Zwracają także uwagę na brak dialogu społecznego dotyczącego transformacji energetycznej i łamanie praw pracowniczych oraz związkowych.

- Już w maju ubiegłego roku apelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowy na temat przekształceń w górnictwie i energetyce. Niestety rząd nie podjął tej inicjatywy, a rozmowy ze związkami zawodowymi rozpoczął dopiero po strajkach górników Polskiej Grupy Górniczej - tłumaczy Radzikowski. Związkowcy zarzucają ponadto rządowi, że niedostatecznie broni interesów polskich obywateli w kwestiach związanych z polityką energetyczną.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na W środku nocy wsiadł na rowerek. Stała się tragedia, nie żyje

Źródło: opzz.org.pl, wnp.pl, pulshr.pl, wawainfo.pl Zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Tagi: protesty