wawainfo.pl
W Warszawie odbędzie się protest górników. Źródło zdjęcia: solidarnosc.org.pl

TOMASZ MATUSZKIEWICZ/AGENCJA SE/East News

Pracownicy kopalń jadą na Warszawę. Będzie wielki protest, szykujcie się na utrudnienia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środę w Warszawie odbędzie się manifestacja pracowników sektora górnictwa i energetyki. Będą protestować przeciw niesprawiedliwym zasadom "zielonej transformacji".

Manifestacje w godzinach przedpołudniowych i okołopołudniowych w Warszawie zaplanowali na środę związkowcy z OPZZ i NSZZ "Solidarność".

Obie grupy planują pojawić się przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14/16A w Warszawie. Pierwsza pojawi się po 10.30, a druga o 12.

Pracownicy sektorów górnictwa i energetyki będą protestować przeciw niesprawiedliwemu ich zdaniem przebiegowi "zielonej transformacji", która zakłada wygaszanie kolejnych kopalń i zamykanie innych zakładów pracy.

- Od wielu lat jesteśmy zapewniani, że tzw. zielona transformacja będzie sprawiedliwa i że nie będzie powtórki z lat 90-tych, kiedy to zamykano zakłady pracy, a tysiące pracowników z dnia na dzień znalazło się na bruku - tłumaczy szef OPZZ Andrzej Radzikowski, wskazując jednak, że za zapewnieniami tymi nie idą czyny.

Z kolei przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" przekonują, że dążenie do zamknięcia kopalni w Turowie czy opóźnienia w budowie Baltic Pipe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej kraju.

Zwracają także uwagę na brak dialogu społecznego dotyczącego transformacji energetycznej i łamanie praw pracowniczych oraz związkowych.

- Już w maju ubiegłego roku apelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowy na temat przekształceń w górnictwie i energetyce. Niestety rząd nie podjął tej inicjatywy, a rozmowy ze związkami zawodowymi rozpoczął dopiero po strajkach górników Polskiej Grupy Górniczej - tłumaczy Radzikowski.

Związkowcy zarzucają ponadto rządowi, że niedostatecznie broni interesów polskich obywateli w kwestiach związanych z polityką energetyczną.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na W środku nocy wsiadł na rowerek. Stała się tragedia, nie żyje

  • Tłum na lotnisku Chopina. Godzinami czekali na swoją kolej

  • Mazowsze: ogromny huk, ludziom trzęsły się okna. Co się dzieje?

  • Przyjechali do niego w cztery osoby, żeby pożyczyć pieniądze na paliwo. Gdy odmówił, jeden się na niego rzucił

Źródło: opzz.org.pl, wnp.pl, pulshr.pl, wawainfo.pl
Zdjęcie główne ilustracyjne: East News

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >