Premier odpowiedział, kiedy dzieci powrócą do szkół
Internauci pytają o powrót dzieci do szkół
W środę wieczorem po raz kolejny odbyła się sesja Q&A na Facebooku, w której trakcie premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania internautów. Wśród nich znalazło się zapytanie Pani Justyny, która chciała dowiedzieć się, kiedy wreszcie dzieci wrócą do szkoły.
Szef rządu odpowiedział, że chciałby, by wydarzyło się to jak najszybciej. Zastrzegł jednak, że być może trzeba będzie poczekać z decyzją o wznowieniu nauki stacjonarnej do końca stycznia lub później. Już jakiś czas temu powrót do szkół przed końcem roku został wykluczony przez ministra Przemysława Czarnka.
Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że początek grudnia to za wcześnie na podjęcie decyzji o powrocie. - Musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i stan dystrybucji szczepionek, a to dopiero pokażą koniec grudnia i styczeń - mówił - Musimy też zobaczyć czy Polacy zachowują się w sposób odpowiedzialny i zdyscyplinowany, bo ostatnie dwa-trzy tygodnie, zwłaszcza po tym kiedy już znacząco osłabły protesty na ulicach, to również okazało się, że i zakażeń było mniej.
Tekst wybrany dla Ciebie:
Powrót do szkół a szczepionka
Powrót dzieci do szkół uzależniony jest od szczepionki na COVID-19. W środę Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska również podpisała umowę na jej zakup. Minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował, że być może będzie ona dostępna w naszym kraju już w lutym. W pierwszej kolejności szczepienia obejmą medyków.
Przypomnijmy, że w poprzednim semestrze szkoły musiały zmierzyć się z nauką zdalną już od 16 marca. Było to wyzwanie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. W obecnie trwającym semestrze zajęcia stacjonarne dla klas I-III szkół podstawowych zostały zawieszone 9 listopada. Wcześniej na naukę zdalną przeszli pozostali uczniowie.
Zmiany na egzaminach
Dla ułatwienia dwa tygodnie temu Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r. Będą one przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie tych określonych w podstawie programowej. Do końca bieżącego roku mają zostać opublikowane przepisy oraz aneksy dla informatorów, które mają pomóc w zapewnieniu rzetelnego przygotowania do egzaminów.
Co ważne, w nadchodzącym roku uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą mieli więcej czasu na przyswojenie materiału, ponieważ egzamin ósmoklasisty odbędzie się dopiero w ostatnim tygodniu maja.
MEN przypomina także o dodatkowym wsparciu dla uczniów podchodzących do egzaminów: - W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Część uczniów wróciła już do szkół
Od 30 listopada do szkół mogą wracać uczniowie, którzy uczęszczają do placówek lub klas o charakterze sportowym. Zajęcia przeprowadzane będą w reżimie sanitarnym, a także przy ograniczonej liczebności uczniów.
Do zajęć w małych grupach mogą wracać każde uczniowie szkół zawodowych, którzy powinni w tym momencie odbywać szkolenia praktyczne. Maksymalny wymiar tygodniowy to do 10 godzin. To samo tyczy się szkół branżowych I stopnia - uczący się w nich będą mogli podejmować praktyki u pracodawców, jednak wszystko w wysokim rygorze sanitarnym.