Bogusława miała 37-lat, pracowała w szpitalu. Zachorowała na COVID, nie żyje
Bogusława Janiec-Wołowska nie żyje
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych poinformował, że 2 grudnia 2020 roku po zakażeniu koronawirusem zmarła Bogusława Janiec-Wołowska. Pielęgniarka miała 37 lat i pracowała w Szpitalu Grochowskim w Warszawie.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od początku pandemii w Polsce koronawirusa wykryto u 1 028 610 osób. Tylko w czwartek było to 14 838 nowych przypadków. Od marca zmarło 18 828 osób, a wyzdrowiało 646 560.
Teksty wybrane dla Ciebie:
Sytuacja nie jest dobra
Pracownicy opieki zdrowotnej są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo zachorowania. - W dobie pandemii pielęgniarki pracują po kilkanaście godzin w jednym kombinezonie ochronnym, bywa, że po dwie na 80 pacjentów - wyliczyła Halina Peplińska z OZZPiP w programie Dzień dobry TVN w środę.
Z kolei Krystyna Ptok, przewodnicząca związku powiedziała, że przedłużająca się epidemia w sposób bezwzględny obnaża stan ochrony zdrowia w Polsce.
- Nieprzemyślane i chaotyczne decyzje rządu i ministerstwa zdrowia doprowadzają do pogarszania się naszych warunków pracy, bezpieczeństwa wykonywania pracy oraz bezpieczeństwa pacjentów - stwierdziła w oświadczeniu Ptok.
"Strajk to ostateczność"
Zarząd Krajowy OZZPiP w związku ze złą sytuacją medyków zapowiada protesty - Wobec braku ze strony rządzącej próby rozwiązania pilnych spraw na szczeblu ogólnopolskim jedyną legalną drogą prawną, w opinii naszej organizacji, to rozwiązanie tego na szczeblu najniższym z pracodawcami poprzez spory zbiorowe. Zarządy organizacji zakładowych i międzyzakładowych OZZPiP wiedzą jakie są postulaty środowiska dotyczące warunków pracy i płac. Te postulaty zostały sformułowane w sporach zbiorowych, które macie obowiązek skierować do pracowawców. Musimy działać razem - apelowała Krystyna Ptok.
Przewodnicząca OZZPiP podkreśliła, że motywacją do rozpoczęcia sporów zbiorowych jest lekceważenie przez rząd personelu medycznego walczącego z epidemią koronawirusa oraz brak zrozumienia dla oczekiwań pracowników służb medycznych. Ptok zwróciła także uwagę na niekompetencje niektórych posłów, którzy według niej, działają nieudolnie i wprowadzają chaotyczne zmiany w przepisach ustawowych oraz wykonawczych.
Szczepionka na COVID-19
Dobrą informacją dla medyków jest fakt, że w środę Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę przeciw COVID-19, która została stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech.
Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska również podpisała umowę na jej zakup - Mamy złożone zamówienia na 45 milionów dawek - powiedział. Szczepionka w naszym kraju będzie darmowa i dobrowolna. Proces szczepienia ma być dwuetapowy. Możliwe, że już od lutego rozpoczną się szczepienia, które w pierwszej kolejności mają objąć pracowników ochrony zdrowia.
źródło: wawainfo.pl, Dzień Dobry "TVN"zdjęcie główne: pixabay