wawainfo.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Policja przestrzega przed oszustami. "Nie klikaj w nieznane linki, uważaj na SMS-y"

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Policjanci przestrzegają przed wzmożonymi atakami oszustów. W ciągu kilku ostatnich dni oszczędności stracili m.in. mieszkańcy Piaseczna. – Tracili pieniądze ze swoich kont podczas zakupu lodówki, kosmetyków, czy butów – poinformowały służby.

Cyberprzestępcy nie ustają w próbach uzyskania dostępów do kont nieświadomych zagrożenia konsumentów. Oszuści nadal opierają swe działania na fałszywych wiadomościach SMS i e-mail.

Wzmożone działania złodziejów w minionych dniach odnotowano w rejonie Piaseczna. Lokalna policja ostrzega i apeluje o ostrożność.

Nie klikaj w nieznane linki

Mieszkańcy tracili oszczędności m.in. poprzez nierozważne odpowiadanie na otrzymywane SMS-y o koniecznej dopłacie do przesyłki.

Standardową metodą pozyskiwania danych jest choćby wysyłanie wiadomości z fałszywym linkiem osobom, które wystawiły swój towar na sprzedaż w jednym z portali aukcyjnych.

To oszustwo! – przypomina nadkom. Jarosław Sawicki z KPP w Piasecznie. – Zanim klikniesz, zapoznaj się z ostrzeżeniami portali aukcyjnych.

Wiadomości wysyłane przez cyberprzestępców do złudzenia przypominają te, jakich moglibyśmy się spodziewać od osoby zainteresowanej kupnem czy od przewoźnika odpowiedzialnego za dostarczenie naszej paczki.

smsy - oszustwo 2
smsy - oszustwo 3
smsy - oszustwo
smsy - oszustwo 4

zdjęcia: KPP w Piasecznie

Policja prosi o pomoc

Policjanci podkreślają, by nigdy nie przekazywać i nie przepisywać danych ze strony, na którą przeniósł nas fałszywy link.

Oszuści rozsyłają wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki – zaznacza Sawicki.

Po kliknięciu w link zwykle zostaniemy przekierowani na podstawioną stronę banku.

W podobny sposób możemy stracić wszystkie pieniądze z konta. Funkcjonariusze z KPP w Piasecznie przypominają, by zachować ostrożność, i proszą o rozpowszechnianie informacji o oszustach.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Prokuratura wnioskuje o unieważnienie uchwały Rady Warszawy. Chodzi o zakaz poruszania się po mieście tzw. furgonetek antyaborcyjnych

  • MPWiK: ograniczony dopływ wody na Pradze-Północ i Targówku

  • Wypadek na hulajnodze elektrycznej. Autobus potrącił kobietę

źródło: wawainfo.pl, policja.pl
zdjęcie główne: Materiały policyjne; pxfuel.com

Konrad WrzesińskiAutor

Konrad Wrzesiński, redaktor Wawa Info.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >