wawainfo.pl > Wiadomości > Ostrzeżenia IMGW dla Mazowsza: burze, deszcz, grad, a nawet podtopienia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 03:30

Ostrzeżenia IMGW dla Mazowsza: burze, deszcz, grad, a nawet podtopienia

IMGW ostrzega przed burzami, deszczem, gradem oraz podtopieniami
(zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

1 sierpnia nie będzie spokojnym dniem nie tylko w Warszawie, ale i w niemal całym Mazowszu. Prognoza pogody na niedzielne popołudnie oraz noc obfituje w deszcz, burze, a nawet grad. Wydano ostrzeżenia II stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z sytuacją pogodową ostrzega mieszkańców Mazowsza. Osoby, które planują dziś wypoczynek i rozrywki na świeżym powietrzu muszą na siebie uważać.

Biorąc pod uwagę, iż przez niemal cały dzień tylko w samej Warszawie zaplanowanych jest wiele wydarzeń związanych z 77. rocznicą Powstania Warszawskiego, warto zapoznać się z prognozą pogody i być przygotowanym na ewentualny deszcz, a nawet burze. Gdzie dziś zagrzmi?

Ostrzeżenia II stopnia nad Mazowszem

Niedziela 1 sierpnia przyniesie ze sobą kolejne burze. - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h - przekazuje synoptyczka IMGW Katarzyna Ścisłowska.

Dodatkowo w czasie burz pojawić się może grad. Ostrzeżenia II stopnia przed burzami objęły całe województwo.

Linia frontu burzowego rozpoczyna się na zachodniej granicy województwa. Grzmieć będzie już od powiatów żuromińskiego, sierpeckiego i płockiego oraz gostynińskiego. Burze prognozowane są również w Warszawie oraz powiatach na południe i północ od stolicy.

>

Źródło: IMGW

Niebezpiecznie może być również na wschodzie woj. mazowieckiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz w powiatach łosickim, siedleckim i garwolińskim wynosi aż 80 proc.

IMGW przewiduje, że alerty dotyczące wystąpienia niebezpiecznych wyładowań oraz towarzyszącym im opadom deszczu, oraz gradu obowiązywać będą do godziny 7 rano 2 sierpnia.

Trzeba zatem przygotować się, że również w nocy może dojść do burz. Na balkonach i podwórkach należy zabezpieczyć przedmioty, które mogą być porwane przez podmuchy wiatru.

To jednak nie koniec ostrzeżeń

Aura w ostatnim czasie daje się mocno we znaki. Wszystko wskazuje, że nadal nie będzie bezpieczniej. Ostrzeżenia przed burzami to nie jedyne alerty, jakie wydano dla Mazowsza.

Opady deszczu przynoszą ze sobą również ryzyko podtopień. Całe województwo objęte jest ostrzeżeniami hydrologicznymi I stopnia. We wszystkich rzekach prognozowany jest nagły wzrost stanów wody.

>

Źródło: IMGW

- W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia - informuje Anita Banaszek z IMGW.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

Powiązane