wawainfo.pl
IMGW ostrzega przed burzami, deszczem, gradem oraz podtopieniami

(zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

Ostrzeżenia IMGW dla Mazowsza: burze, deszcz, grad, a nawet podtopienia

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

1 sierpnia nie będzie spokojnym dniem nie tylko w Warszawie, ale i w niemal całym Mazowszu. Prognoza pogody na niedzielne popołudnie oraz noc obfituje w deszcz, burze, a nawet grad. Wydano ostrzeżenia II stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z sytuacją pogodową ostrzega mieszkańców Mazowsza. Osoby, które planują dziś wypoczynek i rozrywki na świeżym powietrzu muszą na siebie uważać.

Biorąc pod uwagę, iż przez niemal cały dzień tylko w samej Warszawie zaplanowanych jest wiele wydarzeń związanych z 77. rocznicą Powstania Warszawskiego, warto zapoznać się z prognozą pogody i być przygotowanym na ewentualny deszcz, a nawet burze. Gdzie dziś zagrzmi?

Ostrzeżenia II stopnia nad Mazowszem

Niedziela 1 sierpnia przyniesie ze sobą kolejne burze. - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h - przekazuje synoptyczka IMGW Katarzyna Ścisłowska.

Dodatkowo w czasie burz pojawić się może grad. Ostrzeżenia II stopnia przed burzami objęły całe województwo.

Linia frontu burzowego rozpoczyna się na zachodniej granicy województwa. Grzmieć będzie już od powiatów żuromińskiego, sierpeckiego i płockiego oraz gostynińskiego. Burze prognozowane są również w Warszawie oraz powiatach na południe i północ od stolicy.

Ostrzeżenia II stopnia przed burzami wydane zostały dla całego Mazowsza

Ostrzeżenia II stopnia przed burzami wydane zostały dla całego Mazowsza

Źródło: IMGW

Niebezpiecznie może być również na wschodzie woj. mazowieckiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz w powiatach łosickim, siedleckim i garwolińskim wynosi aż 80 proc.

IMGW przewiduje, że alerty dotyczące wystąpienia niebezpiecznych wyładowań oraz towarzyszącym im opadom deszczu, oraz gradu obowiązywać będą do godziny 7 rano 2 sierpnia.

Trzeba zatem przygotować się, że również w nocy może dojść do burz. Na balkonach i podwórkach należy zabezpieczyć przedmioty, które mogą być porwane przez podmuchy wiatru.

To jednak nie koniec ostrzeżeń

Aura w ostatnim czasie daje się mocno we znaki. Wszystko wskazuje, że nadal nie będzie bezpieczniej. Ostrzeżenia przed burzami to nie jedyne alerty, jakie wydano dla Mazowsza.

Opady deszczu przynoszą ze sobą również ryzyko podtopień. Całe województwo objęte jest ostrzeżeniami hydrologicznymi I stopnia. We wszystkich rzekach prognozowany jest nagły wzrost stanów wody.

Ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia wydano na całym Mazowszu

Ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia wydano na całym Mazowszu

Źródło: IMGW

- W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia - informuje Anita Banaszek z IMGW.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • W ogródek restauracyjny na Starym Mieście wjechał samochód. Nikomu nic się nie stało

  • Afera w polskiej policji? Kopalnia kryptowalut na sprzęcie Komendy Głównej

  • Śmiertelny wypadek na Bródnie. Adwokat sprawcy oskarżony

Źródło: wawainfo.pl
Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >