wawainfo.pl > Wiadomości > Afera w polskiej policji? Kopalnia kryptowalut na sprzęcie Komendy Głównej
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 03:38

Afera w polskiej policji? Kopalnia kryptowalut na sprzęcie Komendy Głównej

kryptowaluta
JOHN MACDOUGALL/East News

Na służbowym sprzęcie wewnątrz Komendy Głównej Policji działała kopalnia kryptowalut. Osobą wydobywającą walutę był pracujący w policji informatyk będący na cywilnym etacie. O możliwości popełnienia przestępstwa powiadomiono już warszawską prokuraturę.

Do nieoficjalnych informacji dotarli dziennikarze TVN24. Reporterzy potwierdzili je w dwóch niezależnych źródłach.

Jak ustalono, na trop kopalni kryptowalut, która funkcjonowała wewnątrz Komendy Głównej Policji, wpadli sami funkcjonariusze.

Kopalnia kryptowalut w policji. Informatyk wykorzystywał sprzęt

Z ustaleń portalu wynika, że wirtualną walutę wydobywał policyjny informatyk. Mężczyzna miał wykorzystywać do tego policyjny sprzęt.

Warto zaznaczyć, że komputery z Komendy Głównej są wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie oraz wydajne karty graficzne.

W rozmowie z dziennikarzami policyjne źródło, które prosiło o zachowanie anonimowości, wskazało, że przy wydobyciu kryptowaluty problem stanowi również koszt prądu i szybkość łącza. Wyspecjalizowane karty graficzne pochłaniają masę energii.

Informatyk miał tym samym idealne warunki do prowadzenia kopalni.

Wyciek danych?

Problem ma rzecz jasna charakter wizerunkowy. Wewnątrz Komendy Głównej istnieje też jednak obawa dotycząca potencjalnego wypłynięcia na zewnątrz baz danych.

Zawarte w nich informacje bywają wyjątkowo wrażliwe. Są to m.in. dane pochodzące od tajnych współpracowników czy też nieprzedawniające się szczegóły pochodzące z policyjnych kartotek cyfrowych.

Na ten moment w oficjalnym komunikacie zapewniono jednak, że żadnej z baz danych nie grozi niebezpieczeństwo.

Ustalono, że komendant główny policji podjął już decyzję o zwolnieniu jednej osoby w związku z odkrytą kopalnią kryptowalut. W przypadku kolejnego pracownika prowadzony jest proces rozwiązywania umowy.

Za wydobywanie wirtualnej waluty przy pomocy policyjnego sprzętu wspomniany informatyk może odpowiedzieć karnie. Zawiadomienie o możliwym przestępstwie wpłynęło już bowiem do prokuratury. Śledztwo jest jednak nadal na wczesnym etapie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: tvn24.pl zdjęcie główne: JOHN MACDOUGALL/East News

Powiązane