wawainfo.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Most pieszo-rowerowy w Warszawie. Koszty inwestycji będą rekordowo niskie

17 Października 2021

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Znamy już wykonawcę mostu pieszo-rowerowego, który powstanie na wysokości ulic Okrzei i Karowej. Zwycięzcą przetargu został Budimex. Wstępny kosztorys opiewał na ok. 180 mln zł, tymczasem oferta zwycięskiej firmy jest aż o 60 mln zł tańsza.

Most dla pieszych i rowerzystów w Warszawie

Urząd m.st. Warszawy podaje, że przetarg spotkał się z dużym zainteresowaniem. Podczas wizji lokalnej w miejscach, które połączy nowy most, doszło do spotkania aż 15 firm zainteresowanych kontraktem. Ostatecznie zgłosiło się pięć firm i konsorcjów: Budimex (120 mln 961 tys. zł brutto), Intop z Warszawy (89 mln 975 tys. zł brutto), Mostostal Warszawa (159 mln 442 tys. zł brutto), Strabag z siedzibą w Pruszkowie (134 mln 613 tys. zł brutto) oraz konsorcjum firm Gülermak i Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt (228 mln 292 tys. zł brutto). 

est

Zderzenie czterech pojazdów na S8. Droga zablokowana na wiele godzin

CZYTAJ DALEJ

Ze względu na skalę inwestycji analiza ofert trwała dłużej niż zazwyczaj. Firmy wysyłały też sporo zapytań odnośnie inwestycji. Ostatecznie wybrano ofertę Budimexu. Plan tej firmy okazał się aż o jedną trzecią niższy od opiewającego na 176 mln zł kosztorysu inwestorskiego, przygotowanego przez ZDM.

Według urzędników raczej nie udałoby się wybrać rzetelnego wykonawcy, który mógłby wybudować most przy tak niskich kosztach ani teraz, ani w przyszłości.

Z czego to wynika? Popandemiczna sytuacja branży budowlanej nie jest wcale najlepsza, każde zamówienie jest na wagę złota, ale dodatkowym czynnikiem jest fakt, że jest to pierwsza tego typu budowla w Polsce i rzadko występująca w Europie. Zatem warto mieć taką w swoim portfolio.

Ukłon w stronę Prażan i rowerzystów

Most pieszo-rowerowy połączy brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i S. Okrzei. To przedłużenie Nowego Centrum Warszawy, bo choć most będzie nieco oddalony od ścisłego centrum stolicy, to spowoduje, że Stara Praga stanie się de facto częścią uniwersytecko-wypoczynkowej części miasta.

W efekcie przeprawa zbliży Pragę do śródmieścia, łącząc w poziomie chodnika rewitalizowane obszary prawobrzeżnej Warszawy z Bulwarami Wiślanymi. Powstanie pieszy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i dalej Krakowskim Przedmieściem. Most pieszo-rowerowy zostanie także włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły, dzięki czemu powstanie korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą. Przeprawa znacznie podniesie więc komfort użytkowników jednośladów. 

Poznajesz swojego sąsiada? 10 osób jest poszukiwanych przez warszawską policję

Policjanci z Warszawy na brak pracy narzekać nie mogą. Poza bieżącymi działaniami kryminalni zajmują się także ściganiem wielu poszukiwanych, za którymi są wystawiane listy gończe. Może któregoś znasz? Jeśli tak, skontaktuj się z policją. Funkcjonariusze zapewniają całkowitą anonimowość dla informatorów.

Zobacz galerię >

 Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Ruszyła doroczna akcja zbierania orzechów i żołędzi dla zwierząt z warszawskiego zoo

  • Przejście dla pieszych na placu Bankowym w końcu z sygnalizacją. ZDM ogłosił przetarg na budowę

  • Policja wydała ważny apel w sprawie włamań do mieszkań

źródło: Urząd m.st. Warszawa

Stanisław WęgrowskiAutor

Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Zofia Gordon ps. "Iskra". Była sanitariuszką z Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >