wawainfo.pl
Ćwiczenia w związku z koronawirlsem

Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Jeden z pacjentów leży w szpitalu w Warszawie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne przypadki koronawiursa w Polsce. W niedzielę podano, że zarażone zostały dwie osoby. Pacjenci przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu. | www.wawainfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy i okolic.

Koronawirus na Śląsku i Mazowszu

- Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś u mężczyzny na terenie woj. śląskiego i kobiety na terenie woj. mazowieckiego. Pacjenci są hospitalizowani w szpitalach w Raciborzu i Warszawie. Oboje są w dobrym stanie. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. - W całym województwie pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby, a pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osób - dodał w komunikacie Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Koronawirus w Polsce

 Do godziny 13 w niedzielę w całej Polsce przebadano 1154 próbek. 8 dało wynik pozytywny, 1146 negatywny. Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w naszym kraju potwierdzono 4 marca. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze (wcześniej przyjechał autokarem z Niemiec). O kolejnych potwierdzonych przypadkach poinformowano w piątek i w sobotę. Dwoje pacjentów, którzy przyjechali z Włoch przebywa w szpitalu w Szczecinie, jeden pacjent, który przyleciał z Wielkiej Brytanii jest w szpitalu we Wrocławiu, a dwie osoby, które podróżowały z pacjentem z Zielonej Góry znajdują się w szpitalu w Ostródzie. Stan wszystkich jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Objawy koronawirusa

Najczęstsze objawy jakie wiążą się z koronawirusem to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Z kolei badania klatki piersiowej chorego, wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc. Aby sprawdzić czy ktoś jest chory, trzeba wykonać odpowiednie testy w laboratorium. Pierwsze wyniki dostępne są zazwyczaj w ciągu 24 - 48 godzin. W Warszawie testy wykonuje szpital przy ul.Wolskiej i laboratorium Państwowego Zakładu Higieny. Liczba chorych na świecie przybywa, ale należy pamiętać, że koronawirus może mieć łagodne objawy, a przypadki śmierci dotyczą osób starszych i tych, które przed zarażeniem miały problemy z odpornością. Wraz ze wzrostem chorych, przybywa też osób wyleczonych. Lekarze apelują, by nie wpadać w panikę.

Stan gotowości na Mazowszu

Jak pisaliśmy wcześniej, w szpitalach na terenie województwa Mazowieckiego obowiązuje podwyższony stan gotowości. Oznacza to możliwość zwiększenia liczby łóżek zakaźnych, przekształcenie zwykłego oddziału - w oddział zakaźny, oraz zwiększenie obsady personelu. Na początku marca odbyły się ćwiczenia związane z koronawriusem. Odbyły się w sześciu szpitalach i polegały na utworzeniu polowej izby przyjęć. - Przeprowadzamy je na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Przygotowujemy się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem - mówiła Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego. Niektóre szpitale w stolicy w związku z koronawirusem ograniczyły odwiedziny pacjentów. Takie polecenie wydał m.in. dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

ZTM wyłącza ciepłe guziki

Na portalu wawainfo.pl podawaliśmy, że Zarząd Transportu Miejskiego zalecił przewoźnikom wyłączenie guzików w komunikacji miejskiej. Drzwi otwierane są przez kierowców, a pasażerowie nie muszą dotykać przycisków wewnątrz i na zewnątrz autobusów, tramwajów i Szybkiej Kolei Miejskiej. Kierowcy otwierają wszystkie drzwi w pojazdach, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza. To nie jedyne działanie profilaktyczne, które wprowadził Zarząd Transportu Miejskiego. W związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na koronawirusa, w stołecznej komunikacji miejskiej zmieniony został środek dezynfekujący. Odkażane są przede wszystkim poręcze, kasowniki i automaty do sprzedaży biletów. 

Koronawirus na świecie

Koronawirus pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w Chinach. Do soboty (7 marca) zakażenia odnotowano między innymi w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Witetnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii. Na całym świecie było 102 132 przypadków, w tym 3 488 zgonów. W Europie najwięcej zarażonych było we Włoszech (4,6 osób), Niemczech (684), Francji (613), Hiszpanii (374). Chorzy znajdowali się łącznie w 38 krajach Europy. Koronawirus dotarł m. in. do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Austii i Belgii. 

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >