Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Jeden z pacjentów leży w szpitalu w Warszawie

Autor Mateusz Dolak - 8 Marca 2020
Ćwiczenia w związku z koronawirlsem Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne przypadki koronawiursa w Polsce. W niedzielę podano, że zarażone zostały dwie osoby. Pacjenci przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu. | www.wawainfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy i okolic.

Koronawirus na Śląsku i Mazowszu

- Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś u mężczyzny na terenie woj. śląskiego i kobiety na terenie woj. mazowieckiego. Pacjenci są hospitalizowani w szpitalach w Raciborzu i Warszawie. Oboje są w dobrym stanie. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. - W całym województwie pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby, a pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osób - dodał w komunikacie Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Koronawirus w Polsce

Do godziny 13 w niedzielę w całej Polsce przebadano 1154 próbek. 8 dało wynik pozytywny, 1146 negatywny. Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w naszym kraju potwierdzono 4 marca. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze (wcześniej przyjechał autokarem z Niemiec). O kolejnych potwierdzonych przypadkach poinformowano w piątek i w sobotę. Dwoje pacjentów, którzy przyjechali z Włoch przebywa w szpitalu w Szczecinie, jeden pacjent, który przyleciał z Wielkiej Brytanii jest w szpitalu we Wrocławiu, a dwie osoby, które podróżowały z pacjentem z Zielonej Góry znajdują się w szpitalu w Ostródzie. Stan wszystkich jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaTutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środkaCzytaj dalej

Objawy koronawirusa

Najczęstsze objawy jakie wiążą się z koronawirusem to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Z kolei badania klatki piersiowej chorego, wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc. Aby sprawdzić czy ktoś jest chory, trzeba wykonać odpowiednie testy w laboratorium. Pierwsze wyniki dostępne są zazwyczaj w ciągu 24 - 48 godzin. W Warszawie testy wykonuje szpital przy ul.Wolskiej i laboratorium Państwowego Zakładu Higieny. Liczba chorych na świecie przybywa, ale należy pamiętać, że koronawirus może mieć łagodne objawy, a przypadki śmierci dotyczą osób starszych i tych, które przed zarażeniem miały problemy z odpornością. Wraz ze wzrostem chorych, przybywa też osób wyleczonych. Lekarze apelują, by nie wpadać w panikę.

Stan gotowości na Mazowszu

Jak pisaliśmy wcześniej, w szpitalach na terenie województwa Mazowieckiego obowiązuje podwyższony stan gotowości. Oznacza to możliwość zwiększenia liczby łóżek zakaźnych, przekształcenie zwykłego oddziału - w oddział zakaźny, oraz zwiększenie obsady personelu. Na początku marca odbyły się ćwiczenia związane z koronawriusem. Odbyły się w sześciu szpitalach i polegały na utworzeniu polowej izby przyjęć. - Przeprowadzamy je na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Przygotowujemy się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem - mówiła Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego. Niektóre szpitale w stolicy w związku z koronawirusem ograniczyły odwiedziny pacjentów. Takie polecenie wydał m.in. dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

O niecodziennym miejscu pod metrem krążą legendy. Mamy zdjęcia, będziecie przecierać oczyO niecodziennym miejscu pod metrem krążą legendy. Mamy zdjęcia, będziecie przecierać oczyCzytaj dalej

ZTM wyłącza ciepłe guziki

Na portalu wawainfo.pl podawaliśmy, że Zarząd Transportu Miejskiego zalecił przewoźnikom wyłączenie guzików w komunikacji miejskiej. Drzwi otwierane są przez kierowców, a pasażerowie nie muszą dotykać przycisków wewnątrz i na zewnątrz autobusów, tramwajów i Szybkiej Kolei Miejskiej. Kierowcy otwierają wszystkie drzwi w pojazdach, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza. To nie jedyne działanie profilaktyczne, które wprowadził Zarząd Transportu Miejskiego. W związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na koronawirusa, w stołecznej komunikacji miejskiej zmieniony został środek dezynfekujący. Odkażane są przede wszystkim poręcze, kasowniki i automaty do sprzedaży biletów.

Koronawirus na świecie

Koronawirus pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w Chinach. Do soboty (7 marca) zakażenia odnotowano między innymi w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Witetnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii. Na całym świecie było 102 132 przypadków, w tym 3 488 zgonów. W Europie najwięcej zarażonych było we Włoszech (4,6 osób), Niemczech (684), Francji (613), Hiszpanii (374). Chorzy znajdowali się łącznie w 38 krajach Europy. Koronawirus dotarł m. in. do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Austii i Belgii.

Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyjeTragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyjeCzytaj dalej

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żona zmarła na raka. Minęły dwa lata, zanim mąż otrzymał od niej łamiący serce list
  2. Drugi potwierdzony przypadek koronawirusa w Warszawie. W Polsce ma go już 11 osób
  3. Będą duże zmiany w Veturilo. Ruszył ostatni sezon w starej formule, nowy szykuje sporo niespodzianek
  4. Pendolino zatrzymane w Warszawie. Jeden z pasażerów zadzwonił na numer alarmowy
  5. Samochód wpadł do Wisły, utonął. Pogotowie podjęło reanimację kierowcy, 35-latka nie żyje
  6. Niestety, pod żadnym pozorem nie wolno łączyć jajek sadzonych z ziemniakami. Konsekwencje są ogromne
Rodzina, fani i przyjaciele żegnają Pawła Królikowskiego. Tłumy na pogrzebie uwielbianego aktoraRodzina, fani i przyjaciele żegnają Pawła Królikowskiego. Tłumy na pogrzebie uwielbianego aktoraCzytaj dalej

Następny artykuł