wawainfo.pl > Wiadomości > Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Jeden z pacjentów leży w szpitalu w Warszawie
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Jeden z pacjentów leży w szpitalu w Warszawie

Ćwiczenia w związku z koronawirlsem
Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Koronawirus na Śląsku i Mazowszu

- Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś u mężczyzny na terenie woj. śląskiego i kobiety na terenie woj. mazowieckiego. Pacjenci są hospitalizowani w szpitalach w Raciborzu i Warszawie. Oboje są w dobrym stanie. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. - W całym województwie pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby, a pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osób - dodał w komunikacie Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Koronawirus w Polsce

 Do godziny 13 w niedzielę w całej Polsce przebadano 1154 próbek. 8 dało wynik pozytywny, 1146 negatywny. Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w naszym kraju potwierdzono 4 marca. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze (wcześniej przyjechał autokarem z Niemiec). O kolejnych potwierdzonych przypadkach poinformowano w piątek i w sobotę. Dwoje pacjentów, którzy przyjechali z Włoch przebywa w szpitalu w Szczecinie, jeden pacjent, który przyleciał z Wielkiej Brytanii jest w szpitalu we Wrocławiu, a dwie osoby, które podróżowały z pacjentem z Zielonej Góry znajdują się w szpitalu w Ostródzie. Stan wszystkich jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Objawy koronawirusa

Najczęstsze objawy jakie wiążą się z koronawirusem to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Z kolei badania klatki piersiowej chorego, wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc. Aby sprawdzić czy ktoś jest chory, trzeba wykonać odpowiednie testy w laboratorium. Pierwsze wyniki dostępne są zazwyczaj w ciągu 24 - 48 godzin. W Warszawie testy wykonuje szpital przy ul.Wolskiej i laboratorium Państwowego Zakładu Higieny. Liczba chorych na świecie przybywa, ale należy pamiętać, że koronawirus może mieć łagodne objawy, a przypadki śmierci dotyczą osób starszych i tych, które przed zarażeniem miały problemy z odpornością. Wraz ze wzrostem chorych, przybywa też osób wyleczonych. Lekarze apelują, by nie wpadać w panikę.

Stan gotowości na Mazowszu

Jak pisaliśmy wcześniej, w szpitalach na terenie województwa Mazowieckiego obowiązuje podwyższony stan gotowości. Oznacza to możliwość zwiększenia liczby łóżek zakaźnych, przekształcenie zwykłego oddziału - w oddział zakaźny, oraz zwiększenie obsady personelu. Na początku marca odbyły się ćwiczenia związane z koronawriusem. Odbyły się w sześciu szpitalach i polegały na utworzeniu polowej izby przyjęć. - Przeprowadzamy je na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Przygotowujemy się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem - mówiła Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego. Niektóre szpitale w stolicy w związku z koronawirusem ograniczyły odwiedziny pacjentów. Takie polecenie wydał m.in. dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Powiązane