wawainfo.pl
Koronawirus w Polsce

Polski Zakład Higieny

Koronawirus w Polsce. Ćwiczenia na Mazowszu, szpitale szykują polowe izby przyjęć

4 Marca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

W sześciu szpitalach na Mazowszu odbędą się ćwiczenia w związku z koronawirusem. - Mają na celu przygotowanie się na każdy możliwy scenariusz w zakresie rozprzestrzeniania się choroby - poinformowała Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego

Polowe izby przyjęć

Ćwiczenia zostaną przeprowadzone w: Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolony w Płocku, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce, Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Ćwiczenia odbędą się we współpracy ze strażakami. - Przeprowadzamy je na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Przygotowujemy się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć.  Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem - powiedziała Ewa Filipowicz. 

Intensywne przygotowania

Ćwiczenia z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, odbędą się zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Strażacy dostarczą namioty, ogrzewanie, oświetlenie a także część wyposażenia. Za resztę odpowiedzialność przejmą szpitale. - Warunki przyjmowania pacjentów mają być zbliżone do tych, które zapewnia się w izbach przyjęć, czy szpitalnych oddziałach ratunkowych. Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi. Wiele zależeć będzie od naszego odpowiedzialnego działania w tym temacie - powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Stan podwyższonej gotowości na Mazowszu

Wojewoda wprowadził też stan podwyższonej gotowości w podmiotach medycznych na terenie województwa. - Oznacza to  możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu - wyjaśnia rzeczniczka wojewody. Dodatkowo urząd wojewódzki pozostaje w stałym kontakcie ze służbami, które odpowiadają za działania epidemiologiczne, a także ze służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin. - Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Mazowszu i jest gotowe do podjęcia działań wynikających z odpowiednich procedur. Wszelkie działania są podejmowane adekwatnie do sytuacji - podsumowuje Ewa Filipowicz.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Śmigłowiec LPR (zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Mężczyzna spadł z mostu Poniatowskiego. Nie żyje

Czytaj więcej >
Akcja służb w Lesie Kabackim (zdj. ilustracyjne)

Wiadomości

23-letnia Karolina nie żyje. Jej ciało znaleziono w Lesie Kabackim

Czytaj więcej >
W Warszawie trwa protest Agrounii.

Wiadomości

Akcja rolników w Warszawie, są mocno wkurzeni. Przyjechali przed Biedronki i rozdają ziemniaki

Czytaj więcej >
Pół nagi mężczyzna na Grochowie zaniepokoił wiernych z pobliskiego kościoła.

Wiadomości

Skandal podczas mszy świętej. Przed kościołem nagle pojawił się rozebrany mężczyzna

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >