wawainfo.pl > Wiadomości > Koronawirus w Polsce. Ćwiczenia na Mazowszu, szpitale szykują polowe izby przyjęć
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Koronawirus w Polsce. Ćwiczenia na Mazowszu, szpitale szykują polowe izby przyjęć

Koronawirus w Polsce
Polski Zakład Higieny

Polowe izby przyjęć

Ćwiczenia zostaną przeprowadzone w: Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zespolony w Płocku, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce, Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Ćwiczenia odbędą się we współpracy ze strażakami. - Przeprowadzamy je na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Przygotowujemy się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć.  Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem - powiedziała Ewa Filipowicz. 

Intensywne przygotowania

Ćwiczenia z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, odbędą się zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Strażacy dostarczą namioty, ogrzewanie, oświetlenie a także część wyposażenia. Za resztę odpowiedzialność przejmą szpitale. - Warunki przyjmowania pacjentów mają być zbliżone do tych, które zapewnia się w izbach przyjęć, czy szpitalnych oddziałach ratunkowych. Intensywnie przygotowujemy się na sytuację, która może się przydarzyć, ale nie musi. Wiele zależeć będzie od naszego odpowiedzialnego działania w tym temacie - powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Stan podwyższonej gotowości na Mazowszu

Wojewoda wprowadził też stan podwyższonej gotowości w podmiotach medycznych na terenie województwa. - Oznacza to  możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu - wyjaśnia rzeczniczka wojewody. Dodatkowo urząd wojewódzki pozostaje w stałym kontakcie ze służbami, które odpowiadają za działania epidemiologiczne, a także ze służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin. - Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Mazowszu i jest gotowe do podjęcia działań wynikających z odpowiednich procedur. Wszelkie działania są podejmowane adekwatnie do sytuacji - podsumowuje Ewa Filipowicz.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Tagi: Wola Warszawa
Powiązane