wawainfo.pl
Piotr Molecki/East News

materiały własne

Minister edukacji rozwiał wszystkie wątpliwości. Wskazał datę powrotu do nauki stacjonarnej

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wskazał prawdopodobną datę powrotu dzieci do placówek edukacyjnych

Kiedy powrót do szkół?

Jestem przekonany, że do końca kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej i w przedszkolach i szkołach - powiedział Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24

System edukacji zdalnej wynika z szalejącej na świecie pandemii koronawirusa. Jest to konieczność, która pozwala na skuteczniejsze ograniczenie liczby zachorowań.

Niestety, na obecną formę zdalnej nauki, skarżą się uczniowie, nauczyciele i sami uczniowie, czyli w zasadzie wszyscy zainteresowani.

Trudności w zdalnym nauczaniu

Wynika to z braku przygotowania szkół do cyfrowej metody edukowania. Wielu nauczycieli miało problemy z przystosowaniem się do nowego medium. Wymaga to dodatkowych nakładów finansowych w celu przeszkolenia personelu.

Problemy mają również uczniowie i rodzice, których często nie stać na dodatkowy sprzęt do nauki zdalnej (jak np. laptopy czy tablety). Dodatkowo pojawiają się trudności w podziale sprzętu elektronicznego w rodzinach wielodzietnych, gdzie z tego samego komputera korzystają rodzice (do pracy) i dzieci (do nauki).

Równocześnie uczniowie cierpią przez brak kontaktu ze swoimi rówieśnikami, co może negatywnie odbijać się na ich zdrowiu psychicznym. Eksperci alarmują również o wzrastającym problemie nadwagi wśród najmłodszych Polaków.

W końcu i rodzice mają poważne kłopoty z pogodzeniem zdalnej pracy w domu, opieki nad swoimi pociechami i pomocy w edukacji.

Dzieci dokończą ten rok w szkołach

Minister edukacji jest pewny, że ten rok szkolny zostanie dokończony w szkołach, a nie w formie zdalnej. Czarnek zwraca uwagę, że w różnych krajach podchodzi się inaczej do respektowania obostrzeń, więc trudno jest porównywać Polskę z innymi regionami Europy.

Podkreślił on również, że na dwa miesiące przed świętami, w Polsce szkoły nie były zamknięte dla najmłodszych roczników. Chwilowe zamknięcie ich wynikało z konieczności wsparcia polskiego systemu ochrony zdrowia i wyhamowaniu fali pandemicznej.

Polska na tle Europy

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, przy powołaniu się na dane udostępnione przez UNESCO, polskie dzieci są w czołówce rankingu europejskiego w kwestii czasu spędzonego na nauce zdalnej. 

Realna poprawa sytuacji nastąpi prawdopodobnie po zaszczepieniu większej części społeczeństwa, dzięki czemu system edukacji znów zacznie funkcjonować według starych, sprawdzonych zasad. W ten sposób zmniejszy się również ryzyko nastąpienia kolejnej fali COVID-19. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Tak wyglądał jeden z ostatnich koncertów Krzysztofa Krawczyka w Warszawie

  • Martwy noworodek znaleziony w sortowni śmieci. Prokuratura umorzyła śledztwo

  • Tragedia w Wielki Piątek. 28-letni motocyklista zginął na miejscu

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Polskie Radio 24

Podobne artykuły

Śmigłowiec LPR (zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Mężczyzna spadł z mostu Poniatowskiego. Nie żyje

Czytaj więcej >
Akcja służb w Lesie Kabackim (zdj. ilustracyjne)

Wiadomości

23-letnia Karolina nie żyje. Jej ciało znaleziono w Lesie Kabackim

Czytaj więcej >
W Warszawie trwa protest Agrounii.

Wiadomości

Akcja rolników w Warszawie, są mocno wkurzeni. Przyjechali przed Biedronki i rozdają ziemniaki

Czytaj więcej >
Pół nagi mężczyzna na Grochowie zaniepokoił wiernych z pobliskiego kościoła.

Wiadomości

Skandal podczas mszy świętej. Przed kościołem nagle pojawił się rozebrany mężczyzna

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >