wawainfo.pl > Mazowsze > Mieszkańcy Mazowsza na celowniku oszustów. Policja z pilnym apelem
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:27

Mieszkańcy Mazowsza na celowniku oszustów. Policja z pilnym apelem

Policja ostrzega przed oszustami
mazowiecka.policja.gov.pl

Mazowiecka policja ostrzega przed oszustami finansowymi, których ofiarą - pomimo akcji informacyjnych i zapobiegawczych - wciąż pada wiele osób. Ich straty od początku roku wyniosły na Mazowszu ponad 7,5 mln zł. Jakie metody stosują oszuści?

Przeważająca liczba oszustw finansowych, do których doszło od początku roku na Mazowszu, to oszustwa internetowe. Odnotowano 1451 tego rodzaju przypadków i odpowiadają one za ponad 5 mln zł strat. 97 kolejnych przypadków stanowiły oszustwa metodą "na wnuczka" lub "na policjanta". Straty szacuje się tutaj na ponad 2,5 mln zł.

- Warto przypomnieć, że w metodzie na wnuczka przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają za osobę bliską (wnuczka, siostrzeńca, innego krewnego), funkcjonariusza Policji lub innego urzędnika państwowego itp. Następnie proszą o przekazanie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się oni sami lub ich bliscy - tłumaczy mazowiecka policja.

Pandemia i nowe metody oszustów

Nowe scenariusze oszustw przyniosła ze sobą pandemią koronawirusa. Policja ostrzega przed ofertami sprzedaży fałszywych ampułek szczepionki na COVID-19, smsami, mailami i telefonami z prośbą o dodatkową płatność w celu dezynfekcji przesyłki.

Kolejną metodą oszustwa są oferty dezynfenkcji mieszkania. - Złodzieje przebrani w kombinezony okradają mieszkania po opuszczeniu ich przez lokatorów - wyjaśnia policja.

Oszuści mogą także proponować "specjalne i drogie maseczki z cząsteczkami nano-srebra, fałszywe leki i produkty lecznicze" lub udawać wnuczka proszącego o opłacenie testów na koronawirusa i leczenia.

Do stałego repertuaru oszustów należą ponadto sms-y o niedopłacie za prąd i gaz wraz z linkiem do przelewu, fałszywe zbiórki charytatywne, fałszywe usługi ubezpieczeniowe.

Uważać należy także na fałszywe maile z wezwaniem na policję, do których załączone są pliki ze złośliwym oprogramowaniem. Nie klikajmy w żadne podejrzane linki i nie ściągajmy podejrzanych aplikacji!

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: wawainfo.pl, mazowiecka.policja.gov.pl Zdjęcie główne: mazowiecka.policja.gov.pl

Tagi: kradzież
Powiązane