wawainfo.pl
Policja ostrzega przed oszustami

mazowiecka.policja.gov.pl

Mieszkańcy Mazowsza na celowniku oszustów. Policja z pilnym apelem

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Mazowiecka policja ostrzega przed oszustami finansowymi, których ofiarą - pomimo akcji informacyjnych i zapobiegawczych - wciąż pada wiele osób. Ich straty od początku roku wyniosły na Mazowszu ponad 7,5 mln zł. Jakie metody stosują oszuści?

Przeważająca liczba oszustw finansowych, do których doszło od początku roku na Mazowszu, to oszustwa internetowe. Odnotowano 1451 tego rodzaju przypadków i odpowiadają one za ponad 5 mln zł strat.

97 kolejnych przypadków stanowiły oszustwa metodą "na wnuczka" lub "na policjanta". Straty szacuje się tutaj na ponad 2,5 mln zł.

- Warto przypomnieć, że w metodzie na wnuczka przestępcy kontaktują się telefonicznie i podają za osobę bliską (wnuczka, siostrzeńca, innego krewnego), funkcjonariusza Policji lub innego urzędnika państwowego itp. Następnie proszą o przekazanie określonej kwoty pieniężnej pod pozorem trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się oni sami lub ich bliscy - tłumaczy mazowiecka policja.

Pandemia i nowe metody oszustów

Nowe scenariusze oszustw przyniosła ze sobą pandemią koronawirusa. Policja ostrzega przed ofertami sprzedaży fałszywych ampułek szczepionki na COVID-19, smsami, mailami i telefonami z prośbą o dodatkową płatność w celu dezynfekcji przesyłki.

Kolejną metodą oszustwa są oferty dezynfenkcji mieszkania. - Złodzieje przebrani w kombinezony okradają mieszkania po opuszczeniu ich przez lokatorów - wyjaśnia policja.

Oszuści mogą także proponować "specjalne i drogie maseczki z cząsteczkami nano-srebra, fałszywe leki i produkty lecznicze" lub udawać wnuczka proszącego o opłacenie testów na koronawirusa i leczenia.

rury.bródno

Awaria wodociągowa na Targówku. Zapadł się chodnik

CZYTAJ DALEJ

Do stałego repertuaru oszustów należą ponadto sms-y o niedopłacie za prąd i gaz wraz z linkiem do przelewu, fałszywe zbiórki charytatywne, fałszywe usługi ubezpieczeniowe.

Uważać należy także na fałszywe maile z wezwaniem na policję, do których załączone są pliki ze złośliwym oprogramowaniem. Nie klikajmy w żadne podejrzane linki i nie ściągajmy podejrzanych aplikacji!

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • 19 czerwca będzie parada równości w Warszawie

  • Wojna gangów w Żyrardowie. Zabili nie tego co trzeba, znów padły strzały

  • Mazowieckie. Wypadek na drodze numer 7, w samochodzie było 5-letnie dziecko

Źródło: wawainfo.pl, mazowiecka.policja.gov.pl
Zdjęcie główne: mazowiecka.policja.gov.pl

Podobne artykuły

Mazowsze

Mazowsze. Zahaczył o przyczepę, wpadł w poślizg i dachował

Czytaj więcej >

Mazowsze

Józefosław. Aż 20 zgłoszeń po silnej ulewie

Czytaj więcej >
Nad całym Mazowszem przeszły silne burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem

Mazowsze

Burze nad Polską: 588 interwencji straży pożarnej na Mazowszu

Czytaj więcej >
Wypadek

Mazowsze

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Policja Wyszków

Mazowsze

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Mężczyzna spadł z ciągnika. Wpadł pod koła, nie żyje

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne

Mazowsze

Wypadek na trasie S7. Zablokowana droga w kierunku Gdańska

Czytaj więcej >