wawainfo.pl > Mazowsze > Mazowsze. Są pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:37

Mazowsze. Są pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym

Spis Powszechny
Biznes Info

W województwie mazowieckim posypały się pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w spisie powszechnym. Jak informuje Radio Dla Ciebie, na ten moment chodzi o dziewięć osób. Grozi im pięć tysięcy złotych grzywny.

Narodowy Spis Powszechny 2021 odbywa się raz na 10 lat. Tegoroczny trwa od początku kwietnia i zakończy się 30 września. Od tego czasu mieszkańcy Mazowsza mogą się spisać przy pomocy rachmistrza, aplikacji lub infolinii.

Są pierwsze wnioski o ukaranie za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym

Część mieszkańców odmawia przekazania swoich danych. Jak podało Radio Dla Ciebie, urzędnicy z mazowieckiego Głównego Urzędu Statystycznego już skierowali dziewięć wniosków o ukaranie. Dotyczą one osób, które nie spisały się same, jednocześnie odmawiając podania informacji rachmistrzowi.

- Udział w spisie jest obowiązkowy. Ten obowiązek jest nałożony ustawowo, a jego niewypełnienie grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł. Najwygodniej można się spisać przez Internet. Na stronie spis.gov.pl jest dostępny formularz spisowy, który możemy wypełnić w domu - podał dla rozgłośni Marcin Kałuski z mazowieckiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego.

- Pozyskane w ten sposób informacje są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, na podstawie których  w spisie danych będą dzielone środki finansowe i podejmowane decyzje dotyczące dostosowania usług publicznych do potrzeb lokalnych społeczności - informuje rzeczniczka Warszawy, Monika Beuth-Lutyk.

Mowa między innymi o zmianach w zakresie infrastruktury i opieki zdrowotnej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, działalności placówek bibliotecznych, transportu, uruchamiania programów wsparcia dla bezrobotnych, osób starszych czy wykluczonych cyfrowo.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane