wawainfo.pl > Wiadomości > Mariusz Błaszczak przekazał wiadomość o śmierci Marii Kowalewskiej
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:34

Mariusz Błaszczak przekazał wiadomość o śmierci Marii Kowalewskiej

Nie żyje
pixabay.com/Emilia Baczyńska

Minister Mariusz Błaszczak przekazał wczoraj smutną wiadomość. Na wieczną wartę odeszła Maria Kowalewska, ps. Myszka - żolnierka Narodowych Sił Zbrojnych i powstanka warszawska. Miała 94 lata.

- Bardzo smutna wiadomość: na wieczną wartę odeszła dziś ŚP. Pani Major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Matka Chrzestna sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zmarła w wieku 94 lat. Cześć Jej pamięci! - napisał Mariusz Błaszczak na swoim Twitterze.

"Myszka" wstąpiła w szeregi NSZ w wieku zaledwie 16 lat wspólnie ze swoją starszą siostrą Urszulą. Po wybuchu Powstania Warszawskiego obydwie zgłosiły się ochotniczo w charakterze sanitariuszek do polowego szpitala na Woli.

- Po upadku Woli wyszły z Warszawy z ludnością cywilną i zostały skierowane do obozu w Pruszkowie. Udało im się uciec z pędzonej do obozu kolumny warszawiaków i schronić u krewnych w Milanówku, a później w Radomiu - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Pani Major przez resztę swojego życia była związana z Toruniem, gdzie osiadła tuż po II wojnie światowej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: Wawainfo.pl

Tagi: nie żyje
Powiązane