wawainfo.pl
Policja przypomina o wciąż obowiązujących obostrzeniach.

Marek BAZAK/East News

Obostrzenia znikają, ale policja nie składa broni. Właśnie pojawił się komunikat, będzie więcej kontroli

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Po sobotnim poluzowaniu obostrzeń, w wyniku którego noszenie maseczek na otwartym powietrzu przestało być obowiązkowe, niektórzy mogli zapomnieć o wciąż obowiązujących restrykcjach. Jednak policja wciąż sprawdza, czy są one przestrzegane.

Poluzowane obostrzenia

Ze względu na spadek liczby zakażeń koronawirusem oraz postępy w programie szczepień 15 maja nastąpiło poluzowanie obostrzeń.

Noszenie maseczek na otwartym powietrzu przestało być obowiązkowe w sytuacjach, w których możliwe jest zachowanie co najmniej 1,5-metrowego dystansu wobec innych osób. Otwarte zostały także ogródki w restauracjach i pubach, w których jednak także zachowywane muszą być 1,5-metrowe odstępy pomiędzy stolikami.

Dozwolona została ponadto aktywność sportowa oraz działalność edukacyjna i animacyjna na świeżym powietrzu. W takim trybie funkcjonować mogą kiny, teatry, opery i filharmonie.

Już 21 maja będą one mogły wznowić działalność stacjonarną w pomieszczeniach. Nie będą jednak mogły przekraczać 50 proc. obłożenia. Niedozwolone będzie też spożywanie posiłków i napojów na widowni czy w audytorium.

Policja prowadzi kontrole

W euforii spowodowanej zniesieniem części uciążliwych restrykcji, zapowiedziami otwierania kolejnych branż oraz nadejściem wiosny wiele osób mogło jednak zapomnieć o wciąż obowiązujących obostrzeniach, nad których przestrzeganiem niezmiennie czuwa policja.

Chociaż nie trzeba już nosić maseczki na świeżym powietrzu, obowiązek ten pozostaje w mocy w zamkniętej przestrzeni publicznej: m.in. w pojazdach transportu publicznego, sklepach, kościołach czy kinach. Maseczkę powinniśmy w dalszym ciągu nosić także na tłocznych bulwarach, gdzie nie sposób zachować odpowiedniego odstępu od innych przechodniów.

- Policjanci nieustannie wspierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami - przestrzega policja.

- Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby - czytamy w komunikacie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Mężczyzna przechodził przez tory, pociąg nie zdążył wyhamować. Nie żyje

  • Pożar stadniny. Właściciel próbował ratować zwierzęta. Niestety, sam został mocno poparzony

  • 3-letnie dziecko wypadło z okna. Policja zatrzymała matkę

Źródło: wawawinfo.plZdjęcie główne: Marek BAZAK/East News

Podobne artykuły

Wiadomości

Strajk pielęgniarek i położnych przed Sejmem. "Dzień testu wiarygodności polityków"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnicy mają dość. W czwartek pojawią się przed Biedronkami

Czytaj więcej >
W centrum Warszawy postawiono canoe.

Wiadomości

W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromny paraliż w Warszawie. Opóźnione autobusy, korek na kilkanaście kilometrów. Wszystko przez ulewę

Czytaj więcej >
Szpital Narodowy zawiesi działalność.

Wiadomości

Działalność szpitala na stadionie narodowym zostanie zawieszona

Czytaj więcej >
W Warszawie mogą wystąpić burze z gradem.

Wiadomości

Uwaga, właśnie wydali ostrzeżenia. Potężna nawałnica nadciąga do Warszawy

Czytaj więcej >