wawainfo.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Konferencja przed ratuszem. Samorządowcy ostrzegają przed konsekwencjami wprowadzenia Polskiego Ładu

6 Października 2021

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Dziś odbyła się konferencja prasowa poświęcona konsekwencjom wprowadzenia Polskiego Ładu, w której brali udział przedstawiciele wielu samorządów, między innymi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: chcą zabrać obywatelom pieniądze

Konferencja odbyła się na dziedzińcu stołecznego ratusza. Tematem spotkania były konsekwencje wprowadzenia Polskiego Ładu. Oprócz Rafała Trzaskowskiego w konferencji uczestniczyli samorządowcy z całego kraju, a wśród nich byli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, a także wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka.

Prezydent Warszawy zaznaczył, że między obywatelami a “cyniczną” władzą zostały już tylko niezależne samorządy.

- I dlatego rządzący chcą zrobić absolutnie wszystko, żeby ograniczyć naszą władzę, prerogatywy, a przede wszystkim zabrać nam pieniądze - powiedział. Wytłumaczył też, że to nie samorządowcom chce się zabrać pieniądze, a obywatelom.

- A my dokładnie wiemy, jak te pieniądze wydawać, dlatego że z obywatelami po prostu na ten temat codziennie rozmawiamy - powiedział Trzaskowski.

OSP KSRG Radzymin / Facebook

Śmiertelny wypadek pod Warszawą. Zderzenie osobówki z ciągnikiem

CZYTAJ DALEJ

Zdaniem prezydenta stolicy obecny rząd robi wszystko, aby o budżetach i wydawaniu pieniędzy mogli decydować tylko ministrowie. 

- Co proponuje rząd PiS-u? Pełzającą centralizację. Chce doprowadzić do sytuacji, w której to tylko minister będzie mógł decydować, czy jakaś konkretna dzielnica będzie mogła wzrastać, czy jakaś konkretna ulica w Sopocie, Wołominie czy w Warszawie będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa - a nie samorządowiec, nie wójt, burmistrz czy prezydent - powiedział cytowany przez TVN24 Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy uważa, że "ta centralizacja ma doprowadzić do tego, że pieniądze będą zabierane obywatelom i obywatelkom naszych miast i miasteczek, i wsi".

Właśnie z tego powodu samorządy nie popierają tego projektu. - Dlatego nie chcemy się zgodzić, żeby właściwie wszystkie decyzje były scentralizowane i żeby trzeba było liczyć za każdym razem na łaskę [Jarosława - przyp. red.] Kaczyńskiego albo na łaskę jakiegoś ministra, który podług kryteriów całkowicie niejasnych, politycznych, będzie rozdawał pieniądze według swojego uznania - powiedział.

Samorządowcy apelują do rządu, aby ten wziął pod uwagę ich postulaty. Prezydent Warszawy oświadczył też, że 13 października odbędzie spotkanie samorządów z całej Polski, które wyrażą swój sprzeciw wobec Polskiego Ładu.

Wiesz, kim są ci samorządowcy? Na pytanie nr 9 mało kto odpowiada

Pytanie 1 z 9

Paweł Rabiej był

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Ruszyła doroczna akcja zbierania orzechów i żołędzi dla zwierząt z warszawskiego zoo

  • Przejście dla pieszych na placu Bankowym w końcu z sygnalizacją. ZDM ogłosił przetarg na budowę

  • Policja wydała ważny apel w sprawie włamań do mieszkań

Źródło: TVN24

Stanisław WęgrowskiAutor

Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Robert Pożarski. Zmarłego we wzruszającym wpisie pożegnał Marek Piekarczyk

Czytaj więcej >
Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Śmiertelne potrącenie na stacji Warszawa Powązki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jadwiga Rojek ps. "Magda". Kombatantka AK miała 95 lat

Czytaj więcej >