wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Fantastyczne wieści dla mieszkańców Warszawy. Miasto zadba dodatkowo o ich zdrowie
redakcja info
redakcja info 13.06.2022 02:02

Fantastyczne wieści dla mieszkańców Warszawy. Miasto zadba dodatkowo o ich zdrowie

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

W 7 miejskich szpitalach pojawi się nowy sprzęt, aparatura medyczna oraz ambulanse transportowe. Rozwój infrastruktury medycznej będzie możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach projektu unijnego.

Szpitale z nowym sprzętem. Kosztował miliony

Już niebawem do 7 miejskich szpitali trafi nowoczesny sprzęt medyczny. Chodzi aż 192 sztuki. Można powiedzieć, że w samą porę, gdyż statystyki dotyczące zakażeń niepokojącą idą w górę, na co zwraca uwagę członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbiera Lanc.

W piątek 1 października odnotowano 1362 nowe zakażenia. - Dlatego wszystkie szpitale muszą jak najszybciej przygotować się do kolejnej fali pandemii. Aby im pomóc, uruchomiliśmy największy projekt covidowy w Europie. Dziś mówimy już o 480 mln zł z UE na walkę z pandemią  i doposażenie szpitali. Wśród 75 partnerów znalazło się aż 27 placówek medycznych z Warszawy, w tym 7 szpitali miejskich, do których do tej pory trafiło ponad 270 sztuk sprzętu i wyposażenia – podsumowuje Elżbieta Lanc. - Na tym nie koniec. Już wkrótce miejskie szpitale w Warszawie zakupią ponad 190 sztuk sprzętu o wartości 30 mln zł.

O jaki konkretnie sprzęt chodzi? W szpitalach pojawią się m.in. respiratory, bronchoskopy, aparaty do leczenia nerkozastępczego, stacjonarne i mobilne aparaty RTG, sprzęt do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz kardiomonitory i defibrylatory. Oprócz tego warszawski Meditrans zakupi dwa ambulanse, które trafią do Szpitala Grochowskiego i Szpitala Czerniakowskiego.

Ratunek dla zdrowia i życia warszawiaków

- Wiemy, jak ważne jest wsparcie dla szpitali - zwłaszcza w okresie epidemii, kiedy wszystkie placówki muszą wykazać zwiększoną gotowość. Dlatego doceniamy każdy gest, który pozwala zwiększyć wyposażenie naszych miejskich placówek. Sprzęt, który się tu pojawi, będzie ratował zdrowie i życie wszystkich warszawiaków - mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, cytowana w oficjalnym komunikacie miasta.

Wyposażenie ma trafić do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, Szpitala Bielańskiego im. ks. J. Popiełuszki, Szpitala Czerniakowskiego, Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej, Szpitala Grochowskiego im. dr med. Rafała Masztaka, Szpitala Praskiego oraz Szpitala Solec. Wartość sprzętu wynosi niemal 30 mln zł, z czego najwięcej bo ponad 7 mln zł samorząd województwa ma przeznaczyć na wsparcie Szpitala Czerniakowskiego.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsze wsparcie dla szpitali, o czym przypomina Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej.

- Wliczając wcześniejsze 11 mln zł, miejskie placówki warszawskie otrzymały już w sumie ponad 40 mln zł. Ta kwota przekłada się na kilkaset sztuk sprzętu ratującego życie pacjentów chorych na Covid-19. To pokazuje, że samorząd województwa jest w stanie porozumieć się ze wszystkimi partnerami, zarówno ze szpitalami rządowymi, wojewódzkimi, powiatowymi czy miejskimi. To przykład, jak można we współpracy, a nie w kłótni, walczyć z pandemią - mówi Strzałkowski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: Wydział Prasowy m.st. Warszawy