wawainfo.pl > Dzielnice > Dosyć betonozy. Przebudowa Centrum Warszawy
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:27

Dosyć betonozy. Przebudowa Centrum Warszawy

Ulica Marszałkowska
Jakub Kaminski/East News

Zaskakująca inicjatywa Rafała Trzaskowskiego nie zwalnia tempa. Właśnie podpisano umowy z firmami na metamorfozę Marszałkowskiej. Projekt Nowe Centrum Warszawy rusza pełną parą.

ZDM podpisał umowy z firmami projektującymi nowy wygląd Centrum. Ostatecznie zdecydowano, że fragment ul. Marszałkowskiej między pl. Konstytucji a ul. Nowogrodzką przygotuje Polska Inżynieria z Warszawy (za 485 tys. zł brutto), a za rozmieszczenie zieleni od ul. Królewskiej do pl. Bankowego odpowiedzialny będzie Kom-projekt (za 243 tys. zł brutto).

Zielona Marszałkowska to inwestycja w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, który ma przekształcić Śródmieście w przyjazną oraz zieloną przestrzeń publiczną. Przyszły wygląd Centrum został skonsultowany z mieszkańcami i przygotowany przez Zarząd Zieleni.

Drugi Amsterdam

- Chciałbym, aby w najbliższych latach Warszawa przeszła metamorfozę podobną do tej, którą przeszły Kopenhaga, Sztokholm czy Amsterdam. Wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się też idealnym miejscem do życia – mówił już w marcu prezydent Trzaskowski, prezentując plan przebudowy centrum miasta.

Ułatwienie w poruszania się pieszo i rowerem po Śródmieściu ma je nieco odciążyć od ruchu samochodowego, dlatego ścieżki rowerowe pojawią się wzdłuż pl. Defilad - od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego. Prace nad tym odcinku już trwają - wymieniany jest chodnik, znaczny fragment trasy jest już wyasfaltowany.

Dosyć betonozy

W planie Zielonej Marszałkowskiej jest posadzenie drzew i krzewów wzdłuż pasów między jezdnią a torowiskiem, zbudowanie dwóch pasów ruchu w każdym kierunku oraz rozbudowanie ścieżek rowerowych. Trasy rowerowe uzupełni zieleń. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta, "pojawi się 38 lip srebrzystych Varsaviensis i żywopłot z irgi. Nasadzenia planowane są na jesień."

Po stronie pieszego

Ratusz chce ułatwić poruszanie się po mieście pieszym. Chodniki zostaną podzielone na tzw. strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą dla ogródków. Dla pieszych powstaną też dodatkowe przejścia przy ulicach Żurawiej i Wilczej.

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego. Później nastąpi wybór wykonawcy. Zielona Marszałkowska będzie gotowa w 2023 r.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info. Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl, www.um.warszawa.pl Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News