wawainfo.pl > Wiadomości > Ostrzeżenie. Czekają nas burze nad Mazowszem
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:27

Ostrzeżenie. Czekają nas burze nad Mazowszem

Burze nad Warszawą
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od wtorku intensywne opady deszczu i burze w całej Polsce. Do Warszawy zagrożenie nadciągnie we wtorkowe południe.

Ostrzeżenie przed burzami

We wtorek (22.06) nad Mazowszem zaobserwujemy powietrze zwrotnikowe, czyli upalne. Meteorolodzy przewidują nawet 31°C, co w następstwie wywoła intensywne burze.

- To zawsze stanowi zagrożenie – mówił Grzegorz Walijewski, Rzecznik Prasowy IMGW w rozmowie z wawainfo.pl. - Porywy wiatru w centrum kraju będą wahały się od 70 do 80km/h. Zaobserwujemy bardzo wysokie wartości opadu, bo do 30 litrów na 1m², co jest połową średniej miesięcznej normy dla opadów – dodał.

Noc tropikalna

- W nocy z poniedziałku na wtorek nastąpi tak zwana noc tropikalna, co oznacza, że temperatura powietrza tego wieczoru nie spadnie poniżej 20 °C – tłumaczył Walijewski.

Dla wielu osób najbliższa noc z uwagi na zmianę pogody może okazać się uciążliwa.

- Konsekwencją nocy tropikalnej jest stres termiczny. Organizm człowieka, mimo snu jest nadal przemęczony po ekspozycji na słońce i wysokie temperatury, nie regeneruje się tak dobrze, jak zazwyczaj – przestrzega rzecznik Instytutu Meteorologii.

Upał nie odpuści

Zwrotnikowy front nie przemieszcza się zbyt szybko. Jutrzejsze intensywne opady deszczu w tym burze będą w Warszawie trwały do nawet dwóch godzin. Później nastąpią przelotne opady deszczu.

Mimo opadów w środę temperatury w mazowieckim nie odpuszczą, ponieważ temperatura powietrza osiągnie wartość nawet 30°C, w czwartek – odrobinę mniej bo 28 °C.

W najbliższych dniach należy zachować szczególną ostrożność i nadal uważać na wpływ upałów na osoby starsze, dzieci oraz zwierzęta.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane