wawainfo.pl > Ulice > Zacznie się równo o 16, cała Warszawa będzie sparaliżowana. Gigantyczne utrudnienia, policja już się szykuje
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:23

Zacznie się równo o 16, cała Warszawa będzie sparaliżowana. Gigantyczne utrudnienia, policja już się szykuje

Protest w Warszawie
Piotr Molecki/East News

Blokada stołecznych ulic

Blokady ulic organizowane będą m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jest to ciąg dalszy trwających od czwartku protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącemu tzw. aborcji eugenicznej, które objęły kilkadziesiąt miast w całej Polsce. Protesty rozpoczęły się jeszcze w dniu wydania przez TK orzeczenia, a kontynuowane były w piątek, sobotę i w niedzielę.

Orzeczenie TK

Orzeczenie - z chwilą, w której zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw - będzie zdaniem ekspertów, np. prof. Ewy Łętowskiej, sędzi TK w stanie spoczynku, równoznaczne z zakazem dokonywania w Polsce aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. Setki tysięcy Polek i Polaków w całym kraju od czwartku tłumnie biorą w związku z tym udział w protestach, opowiadając się za pozostawieniem kobietom wolnego wyboru w tej kwestii czy nawet za rozszerzeniem prawa do aborcji. 

Blokady newralgicznych miejsc w Warszawie

"W poniedziałek BLOKUJEMY:

  • samochodowo

  • rowerowo

  • pieszo

  • rzeczowo

GDZIE?

  •  w miejscach newralgicznych - skrzyżowania, ważne ulice/ wąskie ulice, mosty, zjazdy/ wjazdy" - czytamy w opisie protestu na Facebooku.

Wydarzenie zaplanowane na godzinę 16 w poniedziałek (26.10) współorganizowane jest przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i odbywa się pod hasłem #ToJestWojna, nawiązującym do książki Klementyny Suchanow "To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze".

Protest symbolem sprzeciwu wobec władzy

- Ludzie są silnie zdeterminowani, otrzymujemy wsparcie od innych grup zawodowych, a sam protest stał się symbolem sprzeciwu wobec władzy. (...) W Warszawie będziemy blokować ronda i ulice, ale konkretne informacje będziemy się starały trzymać w tajemnicy do ostatniego momentu. Około 30 minut przed akcjami będziemy informowały ludzi w naszych mediach społecznościowych o tym, w którym miejscu zjawić się ze swoimi samochodami. Tych miejsc na pewno będzie dużo - mówiła na antenie Radia Kolor Klementyna Suchanow. 

Powiązane