wawainfo.pl
Protest w Warszawie

Piotr Molecki/East News

Zacznie się równo o 16, cała Warszawa będzie sparaliżowana. Gigantyczne utrudnienia, policja już się szykuje

26 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W poniedziałek (26.10) mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się blokady stołecznych ulic w związku z dalszym ciągiem trwających od czwartku protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącemu tzw. aborcji eugenicznej. Organizat

Blokada stołecznych ulic

Blokady ulic organizowane będą m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jest to ciąg dalszy trwających od czwartku protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącemu tzw. aborcji eugenicznej, które objęły kilkadziesiąt miast w całej Polsce. Protesty rozpoczęły się jeszcze w dniu wydania przez TK orzeczenia, a kontynuowane były w piątek, sobotę i w niedzielę.

Orzeczenie TK

Orzeczenie - z chwilą, w której zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw - będzie zdaniem ekspertów, np. prof. Ewy Łętowskiej, sędzi TK w stanie spoczynku, równoznaczne z zakazem dokonywania w Polsce aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. Setki tysięcy Polek i Polaków w całym kraju od czwartku tłumnie biorą w związku z tym udział w protestach, opowiadając się za pozostawieniem kobietom wolnego wyboru w tej kwestii czy nawet za rozszerzeniem prawa do aborcji. 

Blokady newralgicznych miejsc w Warszawie

"W poniedziałek BLOKUJEMY:

  • samochodowo

  • rowerowo

  • pieszo

  • rzeczowo

GDZIE?

  •  w miejscach newralgicznych - skrzyżowania, ważne ulice/ wąskie ulice, mosty, zjazdy/ wjazdy" - czytamy w opisie protestu na Facebooku.

Wydarzenie zaplanowane na godzinę 16 w poniedziałek (26.10) współorganizowane jest przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i odbywa się pod hasłem #ToJestWojna, nawiązującym do książki Klementyny Suchanow "To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze".

Protest symbolem sprzeciwu wobec władzy

- Ludzie są silnie zdeterminowani, otrzymujemy wsparcie od innych grup zawodowych, a sam protest stał się symbolem sprzeciwu wobec władzy. (...) W Warszawie będziemy blokować ronda i ulice, ale konkretne informacje będziemy się starały trzymać w tajemnicy do ostatniego momentu. Około 30 minut przed akcjami będziemy informowały ludzi w naszych mediach społecznościowych o tym, w którym miejscu zjawić się ze swoimi samochodami. Tych miejsc na pewno będzie dużo - mówiła na antenie Radia Kolor Klementyna Suchanow. 

Protesty w cieniu obostrzeń

Wątpliwości osób organizujących protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wzbudzać może kwestia legalności aktualnych demonstracji. Od soboty (24.10) cała Polska znajduje się w czerwonej strefie, w związku z czym ilość uczestników zgromadzeń publicznych ograniczona została do 5 osób. Aby ominąć te przepisy, organizatorzy nazywają swoje akcje "spacerami", deklarując, że o określonej porze dnia wybierają się na spacer w danym rejonie Warszawy.

Kolejną sporną kwestią może być blokowanie ulic np. poprzez tworzenie sztucznego tłumu na pozbawionych sygnalizacji świetlnej przejściach dla pieszych czy poprzez powolną jazdę samochodami. W takich przypadkach trudno udowodnić osobom prowadzącym blokady, że ich działanie jest celowe, wobec tego wiele zależy od postawy policji. Sami organizatorzy protestu apelują do uczestników o nieprzyjmowanie ewentualnych mandatów, a w przypadku kłopotów prawnych - o kontakt z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. "Nie przyjmujcie żadnych mandatów, zgłaszajcie się do nas!" - czytamy w opisie wydarzenia.

Polki wyszły na ulice

Chociaż trwające od czwartku  protesty przeciwko orzeczeniu TK de facto zakazującemu aborcji w przypadkach ciężkich wad płodu zmobilizowały tysiące Polek i Polaków, to jednak po prawej stronie sceny politycznej, a szczególnie w rządzie, pojawiają się oskarżenia o ich wulgarny czy przemocowy charakter. - Tego rodzaju hasła, wulgaryzmy, obsceniczne zachowanie, jeszcze z udziałem parlamentarzystów opcji lewicowo-liberalnej to przekroczenie wszelkich granic, jakie tylko kiedykolwiek w ogóle były wyznaczane. To, co się działo w kościołach w Polsce, to przerywanie, zakłócanie modlitwy, mszy świętych, to profanowanie symboli religijnych, niszczenie świątyń poprzez jakieś napisy na nich, to są rzeczy, które były absolutnie niespotykane u nas. I dziś wszyscy widzą, jak postępuje strona opozycyjna. To jest totalna, totalitarna rewolucja, na którą w państwie prawa zgody być nie może - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Ataki na kobiety

Z drugiej strony same protestujące kobiety spotkały się z fizycznymi atakami przedstawicieli środowisk nacjonalistycznych. Wspomagający demonstracje zespół "Samba Warszawski Rumor" został w niedzielę pobity w bramie na Nowym Świecie. "Zeszliśmy z dema, żeby odnieść bębny, zaatakowało nas 5 dużych typów, jeden z nich uderzył koleżankę, kazał jej oddać bęben. W tym momencie jedna z nas postąpiła najmądrzej jak to możliwe i zaczęła bardzo głośno krzyczeć ''ratunku", wszystkie zaczęłyśmy walić w bębny i wrzeszczeć. Napastnicy najpierw się wycofali i zaczęli nas filmować (jak stoimy i krzyczymy, prawie same laski, nie rozumiemy trochę, co chcą zrobić z tym nagraniem, pochwalić się kolegom?). Dwie przypadkowe osoby z ulicy weszły w bramę i stanęły po naszej stronie (może więcej). Ktoś zaczął nagrywać napastników, jeden z nich wyjął gaz pieprzowy, opryskał nas po twarzach i wszyscy uciekli" - czytamy w umieszczonej na Facebooku relacji ze zdarzenia. 

[EMBED-935]

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Ulice

Wypadek na Modlińskiej. Dwie osoby w szpitalu

Czytaj więcej >

Ulice

Policyjna blokada na Wisłostradzie. Szukali pijanego kierowcy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Ulice

Ochota i Żoliborz w strefie płatnego parkowania

Czytaj więcej >

Ulice

Zderzenie dwóch aut na Mokotowie. Jedna osoba w szpitalu

Czytaj więcej >

Ulice

Śmiertelny wypadek na Bielanach. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej >

Ulice

Tramwaj potrącił mężczyzne na Marszałkowskiej. Poszkodowany miał prawie 3,5 promila

Czytaj więcej >