wawainfo.pl > Wiadomości > Atak zimy nadciąga do Warszawy. IMGW wydało ostrzeżenia
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:21

Atak zimy nadciąga do Warszawy. IMGW wydało ostrzeżenia

zdjęcie ilustracyjne
East News

Śnieżyce

Zima nie odpuszcza. Od rana w Warszawie jest bardzo zimno,a termometry pokazują kilkunastostopniowy mróz. Temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa, dlatego nie powinniśmy wychodzić z domu bez potrzeby. A jeśli musimy gdzieś wyjść, zabierzmy ze sobą ciepłe spodnie, grube skarpetki, czapkę i rękawiczki.

Wszystko wskazuje na to, że w drugim tygodniu lutego pogoda się nie zmieni. Synoptycy ostrzegają nawet, że nadciąga kolejna fala śnieżyc. IMGW wydał ostrzeżenia przed zamieciami śnieżnymi w stolicy i na Mazowszu.

"Przebieg: Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez opady śniegu oraz wschodni wiatr o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 60 km/h." - podaje na swojej stronie instytut. W związku z niebezpieczną pogodą ogłoszono alerty 1 stopnia.

Alert 1 stopnia

Co prawda jest to najniższy stopień zagrożenia, ale oznacza on że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia. Mieszkańcy terenów objętych alertem powinni zachować ostrożność, śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Polscy Łowcy Burz piszą wprost, że do Polski nadciąga gigantyczna śnieżyca. "W niedzielę do naszego kraju wkroczą intensywne opady śniegu związane z systemem frontów atmosferycznych niżu, który będzie się przemieszczał z rejonu Zatoki Genueńskiej w stronę Ukrainy. Śnieżycom będzie towarzyszył silny i porywisty wiatr wschodni (w porywach do ok. 60-70 km/h. W ciągu 24 godzin trwania opadów miejscami w pasie od Śląska po Zamojszczyznę oraz na terenach górskich i podgórskich może spaść ponad 30 cm śniegu" - napisali na Facebooku.

Nawet -19

Do Warszawy śnieżyca dotrze w nocy z niedzieli na poniedziałek. To oznacza, że nad ranem może dojść do paraliżu komunikacyjnego. Lepiej wyjść wcześniej z domu i przygotować się na opóźnienie odjazdu pociągów, autobusów czy tramwajów.

Oprócz śniegu, szczególnie dokuczliwy będzie bardzo duży mróz. IMGW prognozuje, że w nocy temperatura spadnie nawet do -19 stopni C. Z kolei w poniedziałek termometry pokażą -11 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Śnieżyce ustąpią dopiero na przełomie wtorku i środy. Niebezpiecznie niskich temperatur należy spodziewać się do końca tygodnia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: IMGWzdjęcie główne ilustracyjne: East News