Atak zimy: zacznie się już dzisiaj, w weekend temperatura spadnie nawet do -18 stopni

Autor Kamil Matuszak - 4 Lutego 2021
Zima w WarszawieŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Już dzisiaj w nocy temperatura w Warszawie spadnie poniżej zera. Najgorsze jednak dopiero przed nami - solidny mróz pojawi się w stolicy dopiero w weekend.

Zima znów zaatakuje

Zima ciągle nie odpuszcza. Już w nocy z czwartku na piątek (4-5 lutego) mróz zaatakuje całą Polskę. Temperatura może spać nawet do -15 stopni. W Warszawie, jak w całej centralnej części kraju temperatura wahać będzie się w granicach od -3 do -8 stopni.

Ta noc nie będzie jednak najzimniejszą w tym tygodniu. Prawdziwy atak zimy (i mrozu) spodziewany jest dopiero na weekend, kiedy to temperatura w stolicy będzie utrzymywać się w dzień na poziomie: -4 stopni (odczuwalna -9 stopni), ale w nocy, szczególnie z soboty na niedzielę oraz niedzieli na poniedziałek mróz złapie bardzo mocno.

Najzimniej w weekend

W sobotę w nocy możemy spodziewać się do -18 stopni, a dzienna temperatura odczuwalna będzie podobna, za sprawą silnego wiatru (w porywach do 51 km/h).

Bardzo podobnie sytuacja wyglądać będzie z niedzieli na poniedziałek - w dzień termometry mają wskazać -9 stopni i śnieg, ale porywczy wiatr sprawi, że odczuwać będziemy aż -18 stopni Celsjusza.

Policja apeluje i szuka świadków tragicznego wypadku, w którym zginął 12-latekPolicja apeluje i szuka świadków tragicznego wypadku, w którym zginął 12-latekCzytaj dalej

Poniedziałek i wtorek przyniosą podobną pogodę w dzień do -9 stopni, a odczuwalna wyniesie ok. -16 stopni. Od niedzieli możemy spodziewać się opadów śniegu, które zintensyfikują się na początku przyszłego tygodnia. Synoptycy zapowiadają możliwość opadów białego puchu nawet do 13 cm.

Warto też dodać, że przez cały ten okres chmury zajmować będzie od 90% do 100% nieba, a biomet cały czas będzie niekorzystny. Na ulicach pojawi się gołoledź - będzie zatem ślisko i spadnie przyczepność. Kierowcy powinni uważać na drogach, ponieważ zrobi się niebezpiecznie.

Nagła zmiana pogody

Z czego wynika nagła zmiana pogody i powracający mróz? Nad Polskę z północy i północnego-wschodu nadciąga mroźne powietrze. To ono przyniesie znaczy spadek temperatur, który rozpocznie się już w czwartek (4 lutego) i potrwa przez najbliższych kilka dni.

Najmocniej zmianę pogody odczują województwa na północy i wschodzie Polski, gdzie oprócz niskiej temperatury i śliskiej nawierzchni mocno ograniczona zostanie widoczność, ze względu na mgłę. W ten weekend najbardziej będą musieli uważać kierowcy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, twojapogoda.pl, pogoda.interia.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: eastnews.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News