wawainfo.pl
Aleje Jerozolimskie przejdą przemianę.

UM warszawa

Aleje Jerozolimskie się zmienią. Stołeczny ratusz przedstawił plan

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Przedstawiciele stołecznego ratusza zaprezentowali w czwartek plany Nowego Centrum Warszawy, które zakładają gruntowną przebudowę Alei Jerozolimskich. Jedna z głównych arterii miasta całkowicie zmieni swoje oblicze.

Przebudowa Alei Jerozolimskich

Władze Warszawy przedstawiły w czwartek plany przebudowy centrum miasta, dla których okazją jest prowadzona przez PKP przebudowa kolejowej linii średnicowej. Kluczowe zmiany dotyczyć będą głównej biegnącej przez Centrum arterii - Alei Jerozolimskich. Przetarg na projekt nowej ulicy został właśnie ogłoszony przez Zarząd Dróg Miejskich.

- Dzięki budowie Nowego Centrum Warszawy stolica przejdzie metamorfozę podobną do tej, którą mają już za sobą takie europejskie metropolie jak Kopenhaga czy Sztokholm. Wprowadzamy rozwiązania, które pogodzą oczekiwania pieszych, kierowców, rowerzystów i przedsiębiorców. A to wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się również idealnym miejscem do życia - tłumaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Przebudowa obejmująca odcinek pomiędzy rondem Czterdziestolatka a rondem de Gaulle'a oraz okolice wjazdu na Most Poniatowskiego prowadzona będzie we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi (PKP), które mają przebudowywać tunel kolejowy metodą odkrywkową i zbudować nową stację w rejonie Nowego Światu. 

Aleje Jerozolimskie mają zostać dostosowane do potrzeb mieszkańców, rowerzystów i komunikacji miejskiej. Co konkretnie się zmieni? Poszerzone zostaną chodniki, na których pojawić ma się miejsce na ogródki restauracyjne.

- Pojawi się więcej zieleni, wrócą też drzewa posadzone w czterech rzędach, tak jak to wyglądało przez II wojną światową. Jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku, w tym jeden przeznaczony dla autobusów, taksówek itd. Powstaną zatoki postojowe do parkowania równoległego. Po obu stronach ulicy pojawią się szerokie, 3-metrowe drogi dla rowerów - podaje urząd miasta.

- Poszerzymy chodniki, zbudujemy ścieżki rowerowe i zasadzimy szpalery drzew. Ruszył dziś przetarg na nowy, przyjazny mieszkańcom układ arterii. Aleje zmienią się tak, jak kilka lat temu ul. Świętokrzyska - czytamy we wpisie urzędu miasta na Facebooku.

Dwa funkcjonujące obecnie rozległe ronda - rondo Dmowskiego u zbiegu z ulicą Marszałkowską oraz rondo de Gaulle'a u zbiegu z Nowym Światem - zamienione zostaną w zwykłe skrzyżowania, co ma poprawić sytuację pieszych i przesiadki w tych punktach.

- Na obu skrzyżowaniach powstanie komplet naziemnych przejść dla pieszych. Nowe zebry powstaną również na wysokości ul. Pankiewicza i Brackiej, przy stacji PKP Powiśle, a także na wysokości „Domu Partii” (drugie dojście do przystanku tramwajowego) i po wschodniej stronie ronda Czterdziestolatka. Przystanki tramwajowe i autobusowe zostaną przesunięte, wydłużone i poszerzone tak, aby zapewnić jak największy komfort pasażerom i ułatwić przesiadki - podaje um.warszawa.pl.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Pociąg "Słoneczny" w tym sezonie nie wyjedzie na tory

  • Działalność szpitala na stadionie narodowym zostanie zawieszona

  • W Warszawie w środku miasta nagle pojawiła się łódka. O co chodzi?

Źródło:  um.warszawa.pl, wawainfo.plZdjęcie główne: UM warszawa

Julian Bakuła

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Ulice

Fotoradary na Moście Poniatowskiego zaczęły działać, posypią się mandaty

Czytaj więcej >

Ulice

Tłok w komunikacji miejskiej. Miasto Jest Nasze publikuje zdjęcia

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News

Ulice

Awaria wodociągowa przy Alei Waszyngtona

Czytaj więcej >
PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Ulice

Groźny wypadek na Czecha. Zderzenie osobówek, jedno z aut dachowało

Czytaj więcej >
Marek Bazak / East News

Ulice

Potrącił rowerzystę i uciekł. Mężczyzna trafił do szpitala

Czytaj więcej >
Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Ulice

Raszyn. Zderzenie audi i fiata, dwie osoby w szpitalu

Czytaj więcej >