wawainfo.pl > Mazowsze > Pociąg "Słoneczny" w tym sezonie nie wyjedzie na tory
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:26

Pociąg "Słoneczny" w tym sezonie nie wyjedzie na tory

W tym sezonie pociąg "Słoneczny" nie wyjedzie na tory.
Koleje Mazowieckie - materiały prasowe / mazowieckie.com.pl [zdjęcie wykadrowane]

"Słoneczny" nie wyjedzie na tory

- To wakacyjne połączenie od początku cieszyło się dużą popularnością wśród podróżnych, m.in. ze względu na brak konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.  Na podróż można było zdecydować się w ostatniej chwili, kupując bilet - tłumaczą Koleje Mazowieckie.

Brak systemu rezerwacji sprawia jednak, że niemożliwe jest przestrzeganie wciąż obowiązujących limitów pasażerów w pojazdach transportu publicznego. 

- Nie ma także możliwości ograniczenia sprzedaży biletów tylko do jednego kanału (Rozporządzenie WE 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady) - wyjaśnia przewoźnik.

Kolejną przeszkodą, która nie pozwala na uruchomienie pociągu "Słoneczny" w tym sezonie, jest jego komercyjny charakter i wynikający stąd brak dofnansowania połączenia przez organizatora pasażerskiego transportu kolejowego w województwie mazowieckim.

W komunikacie prasowym Koleje Mazowieckie zwracają także uwagę na będący skutkiem pandemii spadek liczby przewożonych pasażerów i związny z tym spadek przychodów ze sprzedaży biletów. 

- Dlatego też uruchomienie „Słonecznego”, przy uwzględnieniu limitów związanych z liczbą podróżnych, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla spółki, co w obecnej sytuacji, niestety, nie ma racjonalnego uzasadnienia - kwituje spółka.

Ubiegły rok skończył się drastycznym spadkiem wyników przewozowych dla wszystkich obecnych na rynku przewoźników. Jeszcze w 2019 roku Koleje Mazowieckie miały 62,1 mln pasażerów, tymczasem w roku 2020 liczba ta spadła do niecałych 42 milionów. 

- Te dane przewozowe są zbliżone do pierwszego roku funkcjonowania Kolei Mazowieckich. Wypracowane przez nas przez kolejne 15 lat wyniki zostały przekreślone przez pandemię - komentował w lutym prezes zarządu KM Robert Stępień.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: mazowieckie.com.pl, wawainfo.plZdjęcie główne: wawainfo.pl

Powiązane