wawainfo.pl > Ulice > Zmiany w komunikacji miejskiej na Wszystkich Świętych
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:34

Zmiany w komunikacji miejskiej na Wszystkich Świętych

komunikacja miejska
Piotr Molecki/East News

Już wkrótce długi weekend. Polacy ruszą na groby najbliższych, aby wspomnieć zmarłych członków rodziny. Warszawskie nekropolie będą przeżywały oblężenie, podobnie jak środki transportu publicznego, które w tych dniach pojadą według specjalnych rozkładów jazdy.

Zarząd Transportu Miejskiego, jak co roku, przygotował dla mieszkańców Warszawy specjalne linie, które kursowały będą na cmentarze. Jednocześnie, przypomina on o panującej pandemii, w związku z czym w środkach transportu publicznego panować będą zasady utrzymywania dystansu społecznego i noszenia maseczek.

Zmiany w rozkładach jazdy

Wszyscy, którzy planowali wybrać się na stołeczne nekropolie 1 listopada muszą liczyć się z tym, że najprawdopodobniej trafią na duże skupiska ludzi, co sprzyjać będzie zakażeniom. Z tego powodu, władze Warszawy i ZTM apelują, by w miarę możliwości odwiedzić groby nawet kilka dni wcześniej lub w Dzień Zaduszny.

Od poniedziałku 25 października do piątku 29 października oraz we wtorek 2 listopada kursować będą autobusy linii C09 i C40: C09: METRO MŁOCINY – T. Nocznickiego – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – K. Wóycickiego – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA GŁ. (powrót: K. Wóycickiego – Wólczyńska). C40: METRO MŁOCINY – J. Kasprowicza – Sokratesa – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – K. Wóycickiego – CM.PÓŁNOCNY-BRAMA GŁ. – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA PŁD. – Wólczyńska – Estrady – Dziekanowska – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA ZACH.

Dodatkowo na wybranych przystankach „na żądanie” bez konieczności sygnalizowania przez pasażerów zatrzymają się autobusy wielu linii.

Specjalna komunikacja w długi weekend

W dniach 30 października - 1 listopada na ulice wyjedzie więcej autobusów i tramwajów, które powiozą na cmentarze setki tysięcy warszawiaków oraz gości spoza stolicy. Szacuje się, że tego dnia sam Cmentarz Północny odwiedzi blisko 200 tysięcy osób, a większość z nich zostawi samochody w miejscu zamieszkania.

W niedzielę i poniedziałek ZTM uruchomi 30 specjalnych linii cmentarnych. Oznacza to, że dziennie będzie kursowało ok. 560 autobusów i 30 tramwajów, niektóre z nich nawet co 45 sekund. Łącznie z normalnymi liniami na ulicach pojawi się 1500 autobusów i 300 tramwajów.

Autobusy i tramwaje linii cmentarnych pojawią się na ulicach 30 i 31 października między godziną 8.00 a 18.00, natomiast 1 listopada między 7.00 a 19.00. Wyjątkiem będą linie C11, C12 i C90, dowożące pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego, które będą jeździły w weekend w godzinach 8.00 – 20.00, a w poniedziałek, 1 listopada – 7.00 – 21.00.

Prawdziwe oblężenie będzie także przeżywać metro, które odjedzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy, którzy zadbają by pasażerowie bezpiecznie dotarli na warszawskie cmentarze.

Zanim pojedziesz, kup bilet

Przypominamy, że aby skorzystać z transportu miejskiego, trzeba mieć ważny bilet. Wszyscy, którzy na co dzień nie jeżdżą z kartą miejską, będą musieli wykupić jednorazowy przejazd. Będzie to możliwe w sobotę, 30 października w wybranych Punktach Obsługi Pasażerów.

W godzinach 8.00 – 18.00 ZTM zaprasza do POP-ów: Metro Politechnika, Metro Ratusz-Arsenał, Metro Dworzec Wileński, Metro Młociny, Metro Trocka i Dworzec Centralny oraz w godzinach 8.00 – 19.00 do Metro Centrum i 8.00 – 19.30 CH Blue City.

W niedzielę 31 października i poniedziałek 1 listopada czynne, w godzinach 8.00 – 18.00 będą punkty: Metro Dworzec Wileński, Metro Centrum, Metro Młociny, Metro Trocka i Dworzec Centralny. Bilety będzie można także kupić w kioskach, pojazdowych i stacjonarnych automatach biletowych oraz w aplikacjach na urządzenia mobilne.

Rozkłady jazdy wszystkich linii znaleźć można na stronie ZTM.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: ZTM