wawainfo.pl

East News zdjęcie ilustracyjne

Zero litości, mandaty sypią się co chwilę. Policja pilnuje przestrzegania obostrzeń

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Policja zapowiedziała, że nie będzie miała litości dla osób, które nie przestrzegają obostrzeń wprowadzonych w związku z III falą koronawirusa w Polsce. W sobotę i w niedzielę w Warszawie funkcjonariusze wystawili kilkaset mandatów.

Zero tolerancji

Policjanci jeszcze przed świętami zapowiadali wzmożone kontrole w Warszawie i na ulicach innych miast. Kilka dni wolnego sprawiło, że Polacy zaczęli wychodzić na spacery i spotykać się ze znajomymi mimo obowiązujących obostrzeń. 

O ile samotna wycieczka, lub wyjście w gronie osób z którymi zamieszkujemy jest dozwolone, to gromadzenie się w grupach kilkunasto- lub kilkudziesięcio- osobowych nie jest najlepszym pomysłem w momencie, kiedy notujemy rekordowe ilości zakażeń koronawirusem.

Tłumy na ulicach

Na początku kwietnia na ulicach Warszawy pojawiły się tłumy. Na sąsiedzkich grupach na Facebooku mieszkańcy stolicy wrzucali fotografie pokazujące bawiących się młodych ludzi, którzy bez maseczek i odstępów urządzali libacje na bulwarach i plaży nad Wisłą.

W odpowiedzi na te sceny, policja rozpoczęła masowe kontrole w miejscach, gdzie było najwięcej osób. Okazuje się, że w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną wystawili kilkaset mandatów w Warszawie i kilka tysięcy w całej Polsce.

- Trzeciego kwietnia policjanci wystawili 343 mandaty i wystosowali 48 wniosków o ukaranie do sądu. Pouczyli też 450 osób. Czwartego kwietnia było 274 mandatów, 24 wnioski do sądu i 447 pouczeń - wymienił w rozmowie z portalem wawainfo.pl, Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji.

Policjantom pomagają strażnicy miejscy. W środę na ulice Warszawy wróciły mieszane patrole. - W zależności od pory dnia brzegi Wisły będzie patrolowało nawet kilkudziesięciu strażników. Obecność służb ma skłonić spacerowiczów do zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami i obostrzeniami - powiedział Sławomir Smyk ze stołecznej straży miejskiej.

500 zł mandatu

W poniedziałek (śmigus dyngus) służby będą działały w pełnej gotowości. Mundurowi przypominają, że za oblewanie przechodniów grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Policjanci zwracają uwagę, by rodzice wytłumaczyli dzieciom na czym polega tradycja oblewania wodą. Należy zachować w niej umiar i kulturę, a polewanie wodą przypadkowych osób może zakończyć się nieszczęściem. Szczególnie niebezpieczne jest wylewanie wody z wysokości kilku pięter.

Do godziny 13 w Warszawie nie było poważniejszych incydentów w związku z lanym poniedziałkiem. - Nie mam informacji o takich zgłoszeniach - podsumował Piotr Świstak.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Policja przyjechała do kościoła. W środku było kilkaset osób

  • Kobieta miała udar, nie było wolnej karetki. Ratownicy wsadzili babcię do bagażnika

  • Drugi dzień lockdownu, a przed kościołem tłumy. Ludzie stali jeden na drugim

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radie

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >
Obraz DUOTONE_ z Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Hanna Lewandowska, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawa-Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Awaria metra. Na stacji Młociny występują utrudnienia

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Akcja policji pod domem Rafała Trzaskowskiego. Doszło do obywatelskiego zatrzymania

Czytaj więcej >
imago stock&people/EAST NEWS

Wiadomości

Auchan wprowadza usługi pocztowe. I omija zakaz handlu w niedziele

Czytaj więcej >