Zajęcia szkolne, które odbywają się w teatrze? To skarbnica wiedzy i dobrej zabawy!
Współczesna edukacja dzieci i młodzieży stawia przed pedagogami nie lada wyzwanie. Jej celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy. Równie ważne jest kształtowanie umiejętności i postaw społecznych, które zaprocentują w dorosłym życiu.
W realizacji tych zadań liczą się niestandardowe metody, które pobudzą młodych ludzi do kreatywnego działania. To ono przecież jest najlepszą drogą do osiągnięcia edukacyjnego celu. Jedną z takich metod są zajęcia w teatrze.
Edukacja artystyczna i jej znaczenie
Mogłoby się wydawać, że edukacja szkolna powinna koncentrować się na obszarach wiedzy i umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Matematyka, język polski, języki obce, fizyka, geografia czy chemia to obszary, których wiedza bywa wykorzystywana w pracy zawodowej i stanowi podstawę do dalszej edukacji na studiach wyższych.
Nie każdy docenia znaczenie przedmiotów artystycznych i potrzebę ich uwzględnienia w planie nauczania. Tymczasem traktowane po macoszemu plastyka, technika czy zajęcia teatralne rozwijają wiele cennych umiejętności, które mogą być o wiele bardziej wartościowe niż liczenie czy mówienie po angielsku.
Te podstawowe umiejętności artystyczne na kolejnych etapach edukacji mogą przekształcić się w pasjonujący zawód.
Szkoły artystyczne, do których zalicza się policealna Szkoła Rzemiosł Artystycznych KamArti, funkcjonująca przy warszawskim Teatrze Kamienica Emiliana Kamińskiego, kładą duży nacisk na rozwijanie wrodzonych umiejętności.
Podstawową zasadą stosowaną w takich placówkach jest edukacja przez praktyczne działanie. Zajęcia są realizowane w Teatrze Kamienica, gdzie uczniowie mogą bezpośrednio czerpać ze źródła, jakim jest środowisko artystyczne. Łącząc teorię z praktyką, nie tylko korzystają z prawdziwej skarbnicy wiedzy, ale też mogą liczyć na doskonałą zabawę.
Trzy kierunki kształcenia
Zajęcia edukacyjne w szkole KamArti realizowane w Teatrze Kamienica nie obejmują wcale edukacji aktorskiej. Szkoła prowadzi trzy kierunki bezpośrednio związane z teatrem i działalnością artystyczną, ale nie dotyczą one występów na scenie.
Pomimo to, wszystkie są bezpośrednio związane ze środowiskiem teatralnym i organizacją spektakli. Kształtowane umiejętności obejmują:
- rozwój umiejętności w zakresie realizacji dźwięku, światła i multimediów,
- wizaż, charakteryzację, projektowanie kostiumu,
- dekoratorstwo i modelatorstwo jako techniki scenograficzne.
Wszystkie trzy wymienione kierunki przygotowują do pracy przy tworzeniu szeroko rozumianej oprawy spektakli teatralnych.
Zajęcia realizowane w przyszłym środowisku pracy pozwalają lepiej zrozumieć wszystkie niuanse tej działalności, bez konieczności improwizowania w surowych salach lekcyjnych pozbawionych specyficznej atmosfery. Dzięki temu każde kolejne ćwiczenie jest nie tylko większym wyzwaniem, ale też dostarcza bardziej realistycznych doświadczeń i konkretnej wiedzy.
Edukacja artystyczna przez zabawę nie tylko dla dzieci
Nauka przez zabawę to metoda stosowana w pracy z dziećmi od niemowlęctwa po wiek przedszkolny. Wielokrotnie udowodniono, że przyswajanie wiedzy i umiejętności tą metodą jest znacznie skuteczniejsze, niż wkuwanie na pamięć informacji.
Chociaż edukacja w szkole policealnej nie obejmuje już maluchów, ale osoby dorosłe, pełnoletnie, powrót do nauki przez zabawę ma spory sens. Czy nie jest ważne, aby z każdego podejmowanego działania czerpać satysfakcję i przyjemność? Czy nie jest wiadome, że to, co sprawia radość, budzi śmiech i pozytywne emocje, na długo pozostaje w pamięci?
Odpowiedzi na te pytania wskazują, że podejmowanie wyzwań takich jak stworzenie projektu kostiumu dla głównej postaci w sztuce czy przygotowanie do niej unikalnej scenografii, mogą być formą ćwiczenia dydaktycznego, jak i sposobem na realizację własnych pomysłów.
Projektując suknię, tworząc makijaż czy budując dekoracje, można świetnie się bawić. Jednocześnie wszystkie te czynności są realizowane w środowisku przesyconym tradycją, doświadczeniami teatralnymi i tą specyficzną atmosferą budowaną przez wielkich artystów i personel pomocniczy, bez którego żaden spektakl by nie zaistniał.
Właśnie takie zajęcia w teatrze w Warszawie oferuje swoim słuchaczom szkoła artystyczna KamArti .
Artykuł sponsorowany