wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Zaćmienie słońca nad Warszawą. O której godzinie będzie widoczne?
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:39

Zaćmienie słońca nad Warszawą. O której godzinie będzie widoczne?

Zaćmienie słońca
Jan BIELECKI/East News

W czwartek około południa w Warszawie widoczne będzie częściowe zaćmienie słońca. Bezpiecznie można je oglądać tylko z użyciem specjalnych przesłon lub okularów.

Zaćmienie słońca następuje, gdy księżyc znajdzie się pomiędzy ziemią a słońcem, zasłaniając część lub całość tarczy słonecznej.

Czwartkowe zaćmienie słońca będzie zaćmieniem obrączkowym, co oznacza, że w pasie zaćmienia całkowitego na północy globu widać będzie ciemną tarczę księżyca otoczona świetlistym pierścieniem.

W Polsce widoczne będzie w tym samym czasie zaćmienie częściowe. Księżyc pojawi się na tle słońca około godziny 11:55. Kulminacja zjawiska nastąpi o godz. 12:54, a godzinę później dobiegnie ono końca.

Osoby chcące oglądać dzisiejsze zaćmienie słońca powinny jednak zachować ostrożność i nie patrzeć w stronę słońca "gołym okiem". Grozi to uszkodzeniem wzroku.

Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie słońca, należy wyposażyć się w odpowiednie przesłony lub specjalne okulary mające osłabić oślepiające światło słoneczne.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać w tym celu z lornetek, lunet czy aparatów fotograficznych.

Odradza się także obserwacje zaćmienia z pomocą płyt CD, dyskietek, klisz fotograficznych czy rentgenowskich.

Jak podaje medonet.pl, najlepszym wyborem są dostępne w sklepach astronomicznych okulary z folią czy filtrem Baadera.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na W środku nocy wsiadł na rowerek. Stała się tragedia, nie żyje

Źródło: wawainfo.pl, medonet.pl Zdjęcie główne: East News

Powiązane