wawainfo.pl > Wiadomości > Uwaga na strzyżaki. Jak uchronić się przed ukąszeniem?
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:39

Uwaga na strzyżaki. Jak uchronić się przed ukąszeniem?

Strzyżak sarni
Wikimedia Commons, Tiia Monto, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Uwaga na strzyżaki. Zbliżą się okres wysokiej aktywności tzw. "latających kleszczy". Powinniśmy uważać, bo ich ukąszenie niesie z sobą wiele zagrożeń. Jak uchronić się przed strzyżakami?

Strzyżaki sarnie, zwane także strzyżakami jelenimi, potocznie nazywane bywają również "kleszczami ze skrzydłami" lub "latającymi kleszczami". Co prawda, nie są tak groźne jak kleszcze, ale ich ukąszenie może być bardzo bolesne i pozostawić skutki na kilka miesięcy.

Jak rozpoznać strzyżaka? Jest to uskrzydlony, 5-6 milimetrowy owad o płaskim, brunatnym ciele i silnych odnóżach wyposażonych w pazurki czepne. Wpijając się w ciało zwierzęcia lub człowieka, strzyżak gubi skrzydła i zaczyna żywić się krwią ofiary. 

W przeciwieństwie do ukąszenia kleszcza, którego często można zupełnie nie zauważyć, ukąszenie strzyżaka może przerodzić się w bolesną reakcję alergiczną utrzymującą się na skórze przez okres od 2-3 tygodni do nawet roku.

Po ukąszeniu strzyżaka na skórze odnaleźć można charakterystyczny wykwit, który w początkowej fazie swędzi, a następnie zaczyna boleć. 

W przypadku uczulenia na jad strzyżaka reakcja skórna może być wyjątkowo silna i obejmować utrzymujące się przez kilka miesięcy rumienie.

Chociaż strzyżaki mogą być roznosicielami bakterii powodujących choroby skórne, to jednak nie ma dowodów na to, że roznoszą również drobnoustroje wywołujące anaplazmozmę czy boreliozę.

Strzyżaki są więc zagrożeniem przede wszystkim ze względu na możliwe reakcje alergiczne, które w skrajnych przypadkach mogą wiązać się z trudnościami w oddychaniu.

Strzyżaki napotkać można przede wszystkim w lasach i na ich obrzeżach w okresie letnim, ewentualnie także jesienią, o ile utrzymują się wtedy jeszcze wysokie temperatury i nie pada. "Latające kleszcze" wpijają się głównie w zwierzęta takie jak łosie, jelenie czy sarny, jednak mogą one atakować także ludzi.

Aby się przed nimi zabezpieczyć, warto nosić jasne ubrania, jako że ciemne barwy mogą przyciągać te owady. Pewnym zabezpieczeniem przed strzyżakami mogą być także ubrania ze śliskiego materiału utrudniającego ukąszenie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: medonet.pl Zdjęcie główne: Wikimedia Commons, Tiia Monto, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Powiązane