Trzech studentów zasłabło, jeden z nich nie żyje. Prokuratura oskarża wykładowców

Autor Mateusz Dolak - 15 Kwietnia 2021
Źródło: zdjęcie ilustracyjne

Jest finał śledztwa w sprawie śmierci studenta Wojskowej Akademii Technicznej. Prokuratura Krajowa poinformowała, że do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm wykładowcom wychowania fizycznego. Śledczy oskarżają ich o narażenie zdrowia i życia 48 studentów oraz o nieumyślne spowodowanie śmierci jednego z nich.

Nie żyje student WAT

W czerwcu 2019 roku na Wojskowej Akademii Technicznej doszło do poważnego incydentu podczas zajęć wychowania fizycznego. Media obiegła informacja o tym, że zasłabło trzech studentów, a jeden z nich zmarł w szpitalu.

Okazało się, że uczniowie nie wytrzymali wysiłku narzuconego podczas zaliczenia zajęć sportowych.

Jak podaje prokuratura, cywilni wykładowcy przygotowali zadanie w postaci marszobiegu w mundurze z 5 kilogramowym obciążeniem na dystansie 10 kilometrów. Aby dostać pozytywną ocenę, studenci musieli przebiec 10 kilometrów. Mężczyźni mieli na to 65 minut, a kobiety 70.

Kolejny przypadek wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Wojewoda wystosował apelKolejny przypadek wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Wojewoda wystosował apelCzytaj dalej

Studenci zasłabli podczas zajęć

Śledczy potwierdzili wcześniejsze ustalenia, że zajęcia odbywały się podczas upałów. Na zewnątrz było bezwietrznie, świeciło słońce, a temperatura w cieniu przekraczała 27 stopni Celsjusza.

Warunki pogodowe sprawiły, że uczestnicy zajęć nie dawali rady. "Zaczęli wykazywać skrajne wyczerpanie fizyczne i symptomy udaru cieplnego, samodzielnie przerywali bieg i schodzili z trasy" - podaje Prokuratura Krajowa w komunikacie.

Śledczy zarzucają wykładowcom, że pomimo tej sytuacji nie przerwali zajęć i narażali uczniów na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak informowały w 2019 roku media, trzech podchorążych straciło przytomność, a jedna z osób wymagała pomocy karetki pogotowia. Prokuratorzy ustalili, że prowadzący zajęcia zachowywali się w tym czasie biernie, wykazując całkowity brak empatii. "Jak ustalono nieprzytomny student doznał wysiłkowego udaru cieplnego, który doprowadził do niewydolności wielonarządowej, w następstwie czego młody mężczyzna zmarł" - czytamy w komunikacie PK.

Wykładowcy WAT oskarżeni

W akcie oskarżenia znajdują się zarzuty "popełnienia przestępstw polegających na narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 48 studentów - podchorążych III roku Wojskowej Akademii Technicznej i nieumyślnego spowodowania śmierci jednego z nich".

Tuż po incydencie władze uczelni zawiesiły wykładowców do czasu wyjaśnienia sprawy.

Żaden z wuefistów nie przyznał się do winy. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne ilustracyjne: Wojskowa Akademia Techniczna

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News