wawainfo.pl
Szpital tymczasowym na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną tego typu placówką w Warszawie.

Pixabay

Decyzja zapadła, prace zaraz ruszą. Powstanie drugi szpital tymczasowy w Warszawie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną tego typu inwestycją w stolicy. W Warszawie ma powstać także drugi szpital przeznaczony dla chorych na COVID-19, a jako jego lokalizacja pod uwagę brana jest Hala Expo XXI. Rzecznika wojewod

Szpital tymczasowy powstaje na Stadionie Narodowym

Szpital tymczasowy przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 powstaje aktualnie na Stadionie Narodowym, w salach konferencyjnych kompleksu. Ma on zostać wyposażony w 500 łóżek, z czego 50 służyć będzie intensywnej terapii. Z biegiem czasu liczba łóżek ma sięgnąć 1 tys. Szpital ma funkcjonować jako filia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej.

Szpital tymczasowy może powstać także w Hali Expo XXI

Budowa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wynika z decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który w ostatnią sobotę (17.10) zlecił utworzenie takich placówek we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce. Aktualnie w większości województw analizowane są możliwe lokalizacje dla nowych szpitali. Zgodnie z rządowym zapowiedziami w najbliższym czasie kolejne szpitale mają powstać w Małopolsce oraz w Wielkopolsce. Jeśli chodzi o Mazowsze, szpital na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną realizacją zaleceń premier, a druga tego rodzaju placówka może powstać wkrótce w Hali Expo XXI.

Decyzja jeszcze nie zapadła. Wszystko zależy od zgody ministra zdrowia

Informacje na temat planowanej lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie podała we wtorek (20.10) Wirtualna Polska. Miałaby to być wspomniana Hala Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 na warszawskiej Woli. Do tych doniesień odniosła się rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, która przyznała, że prace nad utworzeniem drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie są w toku, a Hala Expo XXI jest jedną z branych pod uwagę lokalizacji, jednak kluczowe decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły. - Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego wydaje Minister Zdrowia. Decyzja co do uruchomienia jeszcze nie zapadła - przywołuje słowa rzecznik wojewody mazowieckiego PAP. Szpital miałby pomieścić kilkaset łóżek.

Szpitale tymczasowe mają poprawić wydolność służby zdrowia

Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o utworzeniu szpitali tymczasowych we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce można potraktować jako odpowiedź na wyzwanie, jakim dla polskiej służby zdrowia okazała się druga, jesienna fala epidemii koronawirusa. W związku z drastycznym wzrostem ilości potwierdzonych zakażeń służba zdrowia jest przeciążona, w szpitalach brakuje miejsc dla kolejnych chorych, a załogi karetek pogotowia muszą czekać w wielogodzinnych kolejkach przed SOR-ami, zanim zwolni się miejsce dla wiezionego przez nie pacjenta.

Epidemia koronawirusa w Polsce: drastyczny wzrost ilości zakażeń

Drastyczne pogorszenie się sytuacji epidemicznej w Polsce nastąpiło na początku października, gdy dobowe przyrosty potwierdzonej liczby zakażeń koronawirusem zaczęły bić kolejne rekordy. 1 października odnotowano 1967 nowych przypadków zakażenia, tymczasem już 10 października było to 5300 przypadków. We wtorek (20.20) dobowy przyrost liczby potwierdzonych zakażeń wyniósł 9291. Dla porównania - 8 czerwca liczba ta sięgnęła 899 zakażeń, co było w tamtym okresie wynikiem rekordowo wysokim.

Druga fala koronawirusa: nowe obostrzenia

W związku z tak dramatycznym rozwojem epidemii, od 10 października na całą Polskę rozciągnięte zostały obostrzenia właściwe dla strefy żółtej, co oznacza m.in., że obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych - także na świeżym powietrzu - pozostaje w mocy na terytorium całego kraju. Od soboty (17.10) wydarzenia publiczne w całej Polsce mogą odbywać się z udziałem co najwyżej 25 proc. publiczności. W komunikacji miejskiej zajęte może być 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, o ile niezajęte pozostanie co najmniej 50 proc. miejsc siedzących w pojeździe. Limit uczestników zgromadzeń publicznych w strefie żółtej wynosi 25 osób, a w strefie czerwonej - 10 osób. Jeśli chodzi o msze, limity ich uczestników ustalane są względem powierzchni kościoła. W strefie żółtej jest to 1 os. na 4 mkw., a w strefie czerwonej - 1 os. na 7 mkw. Uczestnicy powinni również zachować 1,5-metrowy odstęp.

COVID-19: jakie są objawy zakażenia?

Do najpowszechniejszych objawów COVID-19 należą:

  • wysoka gorączka

  • duszności

  • kaszel

  • problemy z oddychaniem

W przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia powinniśmy za pośrednictwem teleporady skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz POZ może nam zlecić wykonanie testu na koronawirusa w mobilnych punktach pobrań. Wykonanie testu zalecane jest szczególnie w przypadku łącznego wystąpienia poważnych, charakterystycznych objawów takich jak:

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza

  • kaszel

  • duszność

  • utrata węchu lub smaku

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >