Decyzja zapadła, prace zaraz ruszą. Powstanie drugi szpital tymczasowy w Warszawie

Autor Julian Bakuła - 21 Października 2020
Szpital tymczasowym na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną tego typu placówką w Warszawie.Źródło: Pixabay

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną tego typu inwestycją w stolicy. W Warszawie ma powstać także drugi szpital przeznaczony dla chorych na COVID-19, a jako jego lokalizacja pod uwagę brana jest Hala Expo XXI. Rzecznika wojewody mazowieckiego twierdzi jednak, że wiążące decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły. Lokalizacji pod szpitale tymczasowe szukają tymczasem na zlecenie premiera Mateusza Morawieckiego także inne województwa. Kolejne szpitale miałyby stanąć w Małopolsce i w Wielkopolsce.

Co zrobić jeśli podejrzewasz u siebie COVID-19?Co zrobić jeśli podejrzewasz u siebie COVID-19?Czytaj dalej

Szpital tymczasowy powstaje na Stadionie Narodowym

Szpital tymczasowy przeznaczony dla pacjentów z COVID-19 powstaje aktualnie na Stadionie Narodowym, w salach konferencyjnych kompleksu. Ma on zostać wyposażony w 500 łóżek, z czego 50 służyć będzie intensywnej terapii. Z biegiem czasu liczba łóżek ma sięgnąć 1 tys. Szpital ma funkcjonować jako filia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej.

Szpital tymczasowy może powstać także w Hali Expo XXI

Budowa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wynika z decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który w ostatnią sobotę (17.10) zlecił utworzenie takich placówek we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce. Aktualnie w większości województw analizowane są możliwe lokalizacje dla nowych szpitali. Zgodnie z rządowym zapowiedziami w najbliższym czasie kolejne szpitale mają powstać w Małopolsce oraz w Wielkopolsce. Jeśli chodzi o Mazowsze, szpital na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną realizacją zaleceń premier, a druga tego rodzaju placówka może powstać wkrótce w Hali Expo XXI.

Decyzja jeszcze nie zapadła. Wszystko zależy od zgody ministra zdrowia

Informacje na temat planowanej lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie podała we wtorek (20.10) Wirtualna Polska. Miałaby to być wspomniana Hala Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 na warszawskiej Woli. Do tych doniesień odniosła się rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, która przyznała, że prace nad utworzeniem drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie są w toku, a Hala Expo XXI jest jedną z branych pod uwagę lokalizacji, jednak kluczowe decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły. - Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego wydaje Minister Zdrowia. Decyzja co do uruchomienia jeszcze nie zapadła - przywołuje słowa rzecznik wojewody mazowieckiego PAP. Szpital miałby pomieścić kilkaset łóżek.

Nie żyje Dariusz Gnatowski znany jako „Boczek” z KiepskichNie żyje Dariusz Gnatowski znany jako „Boczek” z KiepskichCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:
1. Szambiarka w rowie, fekalia leją się na ulicę. Poważne utrudnienia pod Warszawą, droga zablokowana
2. Rząd przewiduje mandaty 1 listopada? Cmentarze otwarte, ale na Polaków będą czekały zasadzki w całym kraju
3. Tragiczna sytuacja mieszkańców spalonego bloku. Potrzebują pomocy, nie mają gdzie mieszkać

Szpitale tymczasowe mają poprawić wydolność służby zdrowia

Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o utworzeniu szpitali tymczasowych we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce można potraktować jako odpowiedź na wyzwanie, jakim dla polskiej służby zdrowia okazała się druga, jesienna fala epidemii koronawirusa. W związku z drastycznym wzrostem ilości potwierdzonych zakażeń służba zdrowia jest przeciążona, w szpitalach brakuje miejsc dla kolejnych chorych, a załogi karetek pogotowia muszą czekać w wielogodzinnych kolejkach przed SOR-ami, zanim zwolni się miejsce dla wiezionego przez nie pacjenta.

Epidemia koronawirusa w Polsce: drastyczny wzrost ilości zakażeń

Drastyczne pogorszenie się sytuacji epidemicznej w Polsce nastąpiło na początku października, gdy dobowe przyrosty potwierdzonej liczby zakażeń koronawirusem zaczęły bić kolejne rekordy. 1 października odnotowano 1967 nowych przypadków zakażenia, tymczasem już 10 października było to 5300 przypadków. We wtorek (20.20) dobowy przyrost liczby potwierdzonych zakażeń wyniósł 9291. Dla porównania - 8 czerwca liczba ta sięgnęła 899 zakażeń, co było w tamtym okresie wynikiem rekordowo wysokim.

Druga fala koronawirusa: nowe obostrzenia

W związku z tak dramatycznym rozwojem epidemii, od 10 października na całą Polskę rozciągnięte zostały obostrzenia właściwe dla strefy żółtej, co oznacza m.in., że obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych - także na świeżym powietrzu - pozostaje w mocy na terytorium całego kraju. Od soboty (17.10) wydarzenia publiczne w całej Polsce mogą odbywać się z udziałem co najwyżej 25 proc. publiczności. W komunikacji miejskiej zajęte może być 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, o ile niezajęte pozostanie co najmniej 50 proc. miejsc siedzących w pojeździe. Limit uczestników zgromadzeń publicznych w strefie żółtej wynosi 25 osób, a w strefie czerwonej - 10 osób. Jeśli chodzi o msze, limity ich uczestników ustalane są względem powierzchni kościoła. W strefie żółtej jest to 1 os. na 4 mkw., a w strefie czerwonej - 1 os. na 7 mkw. Uczestnicy powinni również zachować 1,5-metrowy odstęp.

COVID-19: jakie są objawy zakażenia?

Do najpowszechniejszych objawów COVID-19 należą:

 • wysoka gorączka
 • duszności
 • kaszel
 • problemy z oddychaniem

W przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia powinniśmy za pośrednictwem teleporady skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz POZ może nam zlecić wykonanie testu na koronawirusa w mobilnych punktach pobrań. Wykonanie testu zalecane jest szczególnie w przypadku łącznego wystąpienia poważnych, charakterystycznych objawów takich jak:

 • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
 • kaszel
 • duszność
 • utrata węchu lub smaku
Tragedia pod Żabką. Mężczyzna nagle osunął się na ziemię, nie żyjeTragedia pod Żabką. Mężczyzna nagle osunął się na ziemię, nie żyjeCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Godziny dla seniorów jednak do zmiany. Rząd już szykuje nowelizację rozporządzenia
 2. Możesz zapłacić nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w górę
 3. Nie żyje Dariusz Gnatowski znany jako „Boczek” z Kiepskich
 4. Spłonęło 50 aut, nowy blok może nadawć się do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektryczny
 5. Decyzja zapadła, minister potwierdził. W czwartek będzie decyzja w sprawie nowych obostrzeń
 6. Prof. Simon nie zostawił suchej nitki na antycovidovcach. “Trzeba pomocy psychiatrycznej”
 7. Justyna Żyła pokazała roznegliżowane zdjęcie. Po chwili je usunęła, ale w internecie nic nie ginie (FOTO)

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News