wawainfo.pl
płatne parkowanie

Piotr Molecki/East News

Strefa płatnego parkowania. Miasto zwiększy ilość samochodów do e-kontroli

1 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zarząd Dróg Miejskich zainwestuje w zwiększenie ilości samochodów przeznaczonych do e-kontroli płatnego parkowania. Dzięki podpisanej umowie liczba pojazdów już za dwa miesiące zwiększy się ponad dwukrotnie.

System sprawowanych przez samochody elektryczne e-kontroli, które mają pozwolić na uszczelnienie strefy płatnego parkowania, funkcjonuje w Warszawie od przeszło półtora roku.

I spisuje się bardzo dobrze – poinformowali redakcję Wawa Info Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa Urzędu miasta stołecznego Warszawy, oraz Jakub Dybalski , rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Każdy z pojazdów wykonuje pracę porównywalną do 10 dwuosobowych pieszych patroli – dodali. Całość ma pomóc w zwiększeniu rotacji pojazdów i w efekcie ułatwić kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego.

Pawel Wodzynski/East News

Policja przestrzega przed oszustami. "Nie klikaj w nieznane linki, uważaj na SMS-y"

CZYTAJ DALEJ

Strefa płatnego parkowania. Nowe samochody do e-kontroli

Jakub Dybalski przekazał, że od chwili wprowadzenia systemu e-kontroli w stolicy, samochody należące do ZDM przejechały już przeszło 116 tys. km, co pozwoliło na skontrolowanie blisko 5 mln 494 tys. pojazdów.

Jednocześnie za brak uiszczonej opłaty za parkowania wystawiono 252 485 kar.

Miasto inwestuje tymczasem w nowe samochody. W ciągu 60 dni do ZDM trafić mają cztery kolejne pojazdy. Ich liczba urośnie zatem z trzech do siedmiu.

– Za ich dostarczenie odpowiada firma MCX Pro Sp. z o.o. – podała rzeczniczka Urzędu Miasta w Warszawie. – Jesienią możliwe będzie zamówienie kolejnych dwóch pojazdów.

Co więcej, również jesienią władze miasta planują wyposażenie w system e-kontroli patroli pieszych. Jak tłumaczy Monika Beuth-Lutyk, "kary dla niepłacących kierowców zamiast za wycieraczką, znajdą się w systemie elektronicznym", a informacja o nałożonej karze zostanie wysłana do kierowców pocztą.

To nie koniec zmian

System pozwalający na skanowanie tablic rejestracyjnych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego umożliwiają urządzenia z kamerami i czujnikami umieszczone na dachu samochodów przeznaczonych do e-kontroli.

– Kontrola jest wykonywana dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu – wyjaśniła rzeczniczka.

Skuteczność systemu potwierdzać mają liczby. Jak podkreślają władze stolicy, chodzi nie o karanie kierowców, a eliminację zjawiska unikania opłat.

Od czasu wyjazdu pojazdów e-kontroli na ulice liczba wystawionych wezwań zmniejszyła się z 1,5 tysiąca dziennie do około 1-1,2 tys. Zwiększyły się za to wpływy do budżetu miasta.

Oprócz systemu e-kontroli w ochronie miejsc parkingowych dla mieszkańców pomagać ma też podniesienie kar dla nieuczciwych kierowców z 50 do 250 złotych.

Od stycznia tego roku więcej kosztuje też samo parkowanie. – Była to pierwsza zmiana wysokości stawki od kilkunastu lat – poinformowała Wawę Info Monika Beuth-Lutyk.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Prokuratura wnioskuje o unieważnienie uchwały Rady Warszawy. Chodzi o zakaz poruszania się po mieście tzw. furgonetek antyaborcyjnych

  • MPWiK: ograniczony dopływ wody na Pradze-Północ i Targówku

  • Wypadek na hulajnodze elektrycznej. Autobus potrącił kobietę

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Konrad WrzesińskiAutor

Konrad Wrzesiński, redaktor Wawa Info.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pierwsza restauracja w stolicy dla zaszczepionych klientów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje ksiądz prałat Marian Rola. W piątek pogrzeb duchownego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >