wawainfo.pl
Górale przyłączą się do niedzielnego Strajku Kobiet

Piotr Molecki/East News

Już w niedzielę Warszawa stanie. Górale dołączają do Strajku Kobiet, zapowiada się wiele utrudnień

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W niedzielę 13 grudnia do Warszawy mają przyjechać protestujący z całej Polski: stoczniowcy, przedsiębiorcy ze Szczecina i górale. Ci ostatni zapowiadają protest ponad podziałami i przyłączenie się do Strajku Kobiet. Twierdzą, że jeśli nic się nie

W niedzielę Strajk Kobiet w Warszawie

W niedzielę (13.12) w Warszawie ma się odbyć wielka demonstracja, w ramach której do Strajku Kobiet przyłączą się inne ruchy, organizacje i środowiska sprzeciwiające się polityce krajowej i zagranicznej prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy. 

"PiS prowadzi wojnę z całym światem: z kobietami, z młodzieżą, z nauczycielami, z lekarzami, przedsiębiorcami, pracownikami budżetówki, z Europą (itp.). Bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tak naprawdę wprowadzili nam faktyczny stan wojenny. Lekceważą społeczeństwo. Napychają sobie kieszenie. Biją ludzi na ulicach. A my jesteśmy wolne i wolni i z tej wolności nie zrezygnujemy! Nie chcieli z nami rozmawiać - teraz mają nas wszystkich przeciwko sobie" - czytamy w zamieszczonym na Facebooku opisie wydarzenia organizowanego przez Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK).

Górale dołączą do Strajku Kobiet

Jak podaje wp.pl. do niedzielnego Strajku Kobiet mają dołączyć górale, w tym przedstawiciele branży hotelarskiej z Zakopanego poszkodowani w wyniku rządowych restrykcji. Według jednego z nich, Piotra Zygarskiego, do Warszawy przyjadą w niedzielę "wszyscy". 

- Od stoczniowców, przez przedsiębiorców ze Szczecina, aż po górali. Będzie nas milion. I nie ma wśród nas podziałów, wszyscy jesteśmy razem, biało-czerwoni, jako naród domagamy się swojego. Jesteśmy głodni i żądamy chleba - przywołuje słowa Zygarskiego Wirtualna Polska.

Protestujący jadą do Warszawy

Wiele wskazuje na to, że następuje niespotykana mobilizacja różnych środowisk solidaryzujących się ze Strajkiem Kobiet i widzących w protestach trwających w całym kraju od orzeczenia TK w sprawie aborcji rzadką okazję do nagłośnienia swoich problemów i postulatów. Tylko w tym tygodniu w Warszawie i w całym kraju obok wydarzeń Strajku Kobiet odbył się już strajk klimatyczny i strajk edukacyjny.

- Ludzie jadą do centrum Warszawy autokarami, prywatnymi samochodami, pociągami z całej Polski. Dostaję dziesiątki telefonów i setki maili. Widzimy się w centrum Warszawy. Komunikujemy się na tych samych komunikatorach co opozycja na Białorusi, bo czujemy się tak samo - czytamy na portalu wp.pl słowa Zygarskiego.

Ta ostatnia niedziela...

Według Zygarskiego skala planowanych na najbliższą niedzielę protestów i porozumienie wielu różnych środowisk niezadowolonych z działań rządu może sprawić, że - jeśli protestujący nie zostaną wysłuchani, a ich postulaty nie zostaną spełnione - będzie to ostatnia niedziela rządów premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podaje wp.pl, protestujący górale z branży hotelarskiej domagają się bezzwłocznej wypłaty 75 proc. kosztów stałych prowadzonych przez nich działalności. Miałoby to nastąpić jeszcze przed świętami. Pieniądze te pozwoliłyby częściowo pokryć straty związane z ograniczeniem funkcjonowania hoteli do 17 stycznia ze względu na epidemię koronawirusa. Uczestnicy strajku domagać się będą jednak także głębszych zmian w polskiej polityce, w tym przede wszystkim - odejścia "oligarchy Jarosława Kaczyńskiego".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >