Już w niedzielę Warszawa stanie. Górale dołączają do Strajku Kobiet, zapowiada się wiele utrudnień

Autor Julian Bakuła - 10 Grudnia 2020
Górale przyłączą się do niedzielnego Strajku KobietŹródło: Piotr Molecki/East News

W niedzielę 13 grudnia do Warszawy mają przyjechać protestujący z całej Polski: stoczniowcy, przedsiębiorcy ze Szczecina i górale. Ci ostatni zapowiadają protest ponad podziałami i przyłączenie się do Strajku Kobiet. Twierdzą, że jeśli nic się nie zmieni, może to być ostatnia niedziela rządów premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę Strajk Kobiet w Warszawie

W niedzielę (13.12) w Warszawie ma się odbyć wielka demonstracja, w ramach której do Strajku Kobiet przyłączą się inne ruchy, organizacje i środowiska sprzeciwiające się polityce krajowej i zagranicznej prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

"PiS prowadzi wojnę z całym światem: z kobietami, z młodzieżą, z nauczycielami, z lekarzami, przedsiębiorcami, pracownikami budżetówki, z Europą (itp.). Bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tak naprawdę wprowadzili nam faktyczny stan wojenny. Lekceważą społeczeństwo. Napychają sobie kieszenie. Biją ludzi na ulicach. A my jesteśmy wolne i wolni i z tej wolności nie zrezygnujemy! Nie chcieli z nami rozmawiać - teraz mają nas wszystkich przeciwko sobie" - czytamy w zamieszczonym na Facebooku opisie wydarzenia organizowanego przez Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK).

Górale dołączą do Strajku Kobiet

Jak podaje wp.pl. do niedzielnego Strajku Kobiet mają dołączyć górale, w tym przedstawiciele branży hotelarskiej z Zakopanego poszkodowani w wyniku rządowych restrykcji. Według jednego z nich, Piotra Zygarskiego, do Warszawy przyjadą w niedzielę "wszyscy".

- Od stoczniowców, przez przedsiębiorców ze Szczecina, aż po górali. Będzie nas milion. I nie ma wśród nas podziałów, wszyscy jesteśmy razem, biało-czerwoni, jako naród domagamy się swojego. Jesteśmy głodni i żądamy chleba - przywołuje słowa Zygarskiego Wirtualna Polska.

Protestujący jadą do Warszawy

Wiele wskazuje na to, że następuje niespotykana mobilizacja różnych środowisk solidaryzujących się ze Strajkiem Kobiet i widzących w protestach trwających w całym kraju od orzeczenia TK w sprawie aborcji rzadką okazję do nagłośnienia swoich problemów i postulatów. Tylko w tym tygodniu w Warszawie i w całym kraju obok wydarzeń Strajku Kobiet odbył się już strajk klimatyczny i strajk edukacyjny.

- Ludzie jadą do centrum Warszawy autokarami, prywatnymi samochodami, pociągami z całej Polski. Dostaję dziesiątki telefonów i setki maili. Widzimy się w centrum Warszawy. Komunikujemy się na tych samych komunikatorach co opozycja na Białorusi, bo czujemy się tak samo - czytamy na portalu wp.pl słowa Zygarskiego.

Ta ostatnia niedziela...

Według Zygarskiego skala planowanych na najbliższą niedzielę protestów i porozumienie wielu różnych środowisk niezadowolonych z działań rządu może sprawić, że - jeśli protestujący nie zostaną wysłuchani, a ich postulaty nie zostaną spełnione - będzie to ostatnia niedziela rządów premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podaje wp.pl, protestujący górale z branży hotelarskiej domagają się bezzwłocznej wypłaty 75 proc. kosztów stałych prowadzonych przez nich działalności. Miałoby to nastąpić jeszcze przed świętami. Pieniądze te pozwoliłyby częściowo pokryć straty związane z ograniczeniem funkcjonowania hoteli do 17 stycznia ze względu na epidemię koronawirusa. Uczestnicy strajku domagać się będą jednak także głębszych zmian w polskiej polityce, w tym przede wszystkim - odejścia "oligarchy Jarosława Kaczyńskiego".

Dzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiastDzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiastCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News