wawainfo.pl > Ulice > O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:22

O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Strajku Kobiet, do którego dołączy młodzież walcząca o klimat.
Jakub Kaminski/East News

Stolicę zablokuje Strajk Kobiet

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Strajku Kobiet, który ma tym razem przyjąć formę artystyczną. "„Jeśli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja” powiedziała kiedyś pewna anarchistka, Emma Goldman. Chyba mamy podobnie, nasza rewolucja jest tańcząca, więc dlaczego by nie zrobić tanecznej blokady Warszawy?" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

- Jest kilka propozycji na najbliższy poniedziałek - szybkie tańczone lub inne performatywne akcje. Nazywa się to „flash mobem” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Flash_mob) – to takie zabawne i spontaniczne działania w przestrzeni publicznej. Umawiasz się w jakiejś grupie, wpadasz w umówione miejsce, tańczysz lub wykonujesz jakąś akcję, trwa to 10-15-20 minut (zależy od Was) i znikacie, rozpływacie się w tłumie - tłumaczą organizatorki wydarzenia.

Strajk Kobiet: artystyczna blokada Warszawy

Lista możliwych działań artystyczno-protestacyjnych sugerowanych uczestnikom wydarzenia przez organizatorki obejmuje akcje takie jak "narodowe wiązanie sznurówek" ("nagle rozwiązują Ci się sznurówki gdzieś na środku skrzyżowania i musisz je zawiązać") czy  zbieranie jabłek ("równie nagle rozsypują Ci się jabłka i trzeba je pozbierać"), ale także wspólne wykonywanie znanej już z protestów pod koniec października piosenki "Bella Ciao" ze zmienionym tekstem autorstwa Łai Szkło:

"_Pewnego czwartkupolski Trybunałchciał przejąć moje ciało, twoje ciało, ciało ciało ciało!Pewnego czwartkupolski Trybunałwyrzekł nam wojnę w biały dzień.

Więc jeśli nie chceszswojemu ciałupowiedzieć ciao, ciało, ciao, ciao, ciało ciao, ciao!To bierz transparentjak inne siostryi bunt swój po ulicy nieś._"

Strajk Kobiet ma się rozpocząć o godzinie 17, jednak póki co nie znamy lokalizacji planowanych happeningów artystycznych. - Nie chcemy, żebyście znowu byli zamykani w kotłach, ale musicie być dyskretni na fejsie co do wyboru miejsca akcji, bo wszystko, co tu piszemy, czytają też panowie psy - przestrzegają organizatorki.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Warszawie

O godzinie 17 sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich ruszy także Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK), którego uczestnicy domagają się podjęcia przez rząd zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu oraz wysłuchania głosu młodych w tej sprawie. Sprzeciwiają się także wetowaniu unijnego budżetu przez polski rząd.

- Wzywamy wszystkich młodych ludzi, którzy wykazują determinację, by walczyć o wspólną przyszłość, by teraz razem z nami oraz innymi ruchami działającymi na rzecz ochrony klimatu i ochrony praw człowieka wyszli na ulicę - przywołuje słowa Jakuba Kwiatkowskiego z MSK portal tvn24.pl. Z kolei Agnieszka Kula z MSK podkreśla, że działacze nigdy nie doczekali się odpowiedzi na słane do rządu listy z prośbą o spotkanie w sprawach klimatu czy UE.

Warszawa: Ogólnopolski Strajk Edukacyjny

Od 7 do 11 grudnia w Warszawie - jak i w całym kraju - trwa poza tym Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. Uczestniczący w nim uczniowie domagają się dymisji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który - odkąd w październiku objął resort edukacji - zdążył popisać się homofobicznymi wypowiedziami i grozić konsekwencjami prawnymi nauczycielom popierającym Strajk Kobiet, zapowiadając również ingerencję w autonomię uczelni i zmianę podstawy programowej w szkołach.

- W najbliższy wtorek miną 2 tygodnie od złożenia przez nas petycji z prawie 90 tysiącami podpisów w KPRM. Postulat był jasny: dymisja Przemysława Czarnka. Pan Premier niestety nie odpowiedział. Musimy zatem działać dalej. A nasz cel wciąż się nie zmienia. DYMISJA PRZEMYSŁAWA CZARNKA. (...) Celem nie jest tu pójście na wagary, czy zrobienie sobie krótkiego urlopu. Chcemy na tyle, na ile jest to w tym momencie bezpieczne i możliwe, wyrazić swój sprzeciw. Tak, aby usłyszała o nim cała Polska, a zwłaszcza Minister Edukacji i Nauki oraz Premier - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.