wawainfo.pl
wawainfo.pl

wawainfo.pl

Policja szykuje się na manifestacje, w centrum pojawiły się barierki. Kobiety wyjdą na ulice równo o 16

8 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Policja zaczęła przygotowania do zaplanowanej na godzinę 16 manifestacji. W okolicy ronda Dmowskiego pojawiły się barierki oddzielające chodnik od ulicy. Do stolicy z innych regionów jadą radiowozy z funkcjonariuszami, którzy mają pom&oacute

Strajk Kobiet

Warszawski Strajk Kobiet zapowiedział, że w poniedziałek o godzinie 16 odbędzie się manifestacja pod hasłem: "Dzień Kobiet Bez Kompromisów!". Organizatorzy liczą, że na rondzie Dmowskiego - które nazywają "rondem Praw Kobiet" - zgromadzą się tłumy.

Demonstracja w Warszawie, to element ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się też w innych miastach. Przedstawiciele Strajku Kobiet chcą legalnej aborcji w Polsce, dlatego powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Legalna aborcja. Bez kompromisów".

Przygotowali ustawę

Podczas zgromadzenia w Warszawie będą zbierane podpisy na rzecz ustawy o "bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych". Strajk Kobiet domaga się przede wszystkim prawa do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a także wprowadzenia procedur, które pomagałyby w dokonaniu aborcji. 

Projekt ustawy, który zawiera wszystkie postulaty znajdziecie pod tym linkiem. Zakłada on wprowadzenie jednolitej procedury postępowania z kobietą, która chce dokonać aborcji, regulację powoływania się na "klauzulę sumienia", a także zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji. Ponadto jest w nim zapis o reformie procedury tzw. "sprzeciwu pacjenckiego" i rozszerzeniu programu badań prenatalnych o badanie białka PAPP-A. 

Przedstawiciele Strajku Kobiet przypominają, że pod poparciem dla ustawy podpisać się może każdy pełnoletni obywatel i obywatelka Polski. Aby to zrobić należy podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL.

Policja ściąga posiłki

Demonstracja w Warszawie będzie wiązała się z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców. Zablokowane zostanie rondo Dmowskiego i jego okolice. Organizatorzy nie podali w którym kierunku ruszą zgromadzeni. O trasie dowiemy się tuż przed rozpoczęciem pikiety.

Informacje o utrudnieniach w komunikacji miejskiej na bieżąco poda Zarząd Transportu Miejskiego, a najważniejsze informacje o demonstracji znajdziecie też na wawainfo.pl.

Stołeczna policja od rana szykuje się do zgromadzenia. Do stolicy jadą funkcjonariusze z innych miast. W centrum pojawiły się też barierki, które odgradzają chodnik od jezdni. Przed godziną 13 okolice ronda Dmowskiego wyglądały jak twierdza.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: wawainfo.pl

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Jakub Kaminski/East News

Wiadomości

Atak zimy w Warszawie. Paraliż na stołecznych drogach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek z udziałem McLarena. Wcześniej tym autem szalał ojciec sprawcy

Czytaj więcej >
Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Robert Pożarski. Zmarłego we wzruszającym wpisie pożegnał Marek Piekarczyk

Czytaj więcej >
Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >