Policja szykuje się na manifestacje, w centrum pojawiły się barierki. Kobiety wyjdą na ulice równo o 16

Autor Mateusz Dolak - 8 Marca 2021
wawainfo.plŹródło: wawainfo.pl

Policja zaczęła przygotowania do zaplanowanej na godzinę 16 manifestacji. W okolicy ronda Dmowskiego pojawiły się barierki oddzielające chodnik od ulicy. Do stolicy z innych regionów jadą radiowozy z funkcjonariuszami, którzy mają pomóc w zabezpieczaniu zgromadzenia.

Strajk Kobiet

Warszawski Strajk Kobiet zapowiedział, że w poniedziałek o godzinie 16 odbędzie się manifestacja pod hasłem: "Dzień Kobiet Bez Kompromisów!". Organizatorzy liczą, że na rondzie Dmowskiego - które nazywają "rondem Praw Kobiet" - zgromadzą się tłumy.

Demonstracja w Warszawie, to element ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się też w innych miastach. Przedstawiciele Strajku Kobiet chcą legalnej aborcji w Polsce, dlatego powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Legalna aborcja. Bez kompromisów".

Zbierał pieniądze, żeby przetrwać zimę po kradzieży. Niestety, nie zdążyłZbierał pieniądze, żeby przetrwać zimę po kradzieży. Niestety, nie zdążyłCzytaj dalej

Przygotowali ustawę

Podczas zgromadzenia w Warszawie będą zbierane podpisy na rzecz ustawy o "bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych". Strajk Kobiet domaga się przede wszystkim prawa do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a także wprowadzenia procedur, które pomagałyby w dokonaniu aborcji.

Projekt ustawy, który zawiera wszystkie postulaty znajdziecie pod tym linkiem. Zakłada on wprowadzenie jednolitej procedury postępowania z kobietą, która chce dokonać aborcji, regulację powoływania się na "klauzulę sumienia", a także zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji. Ponadto jest w nim zapis o reformie procedury tzw. "sprzeciwu pacjenckiego" i rozszerzeniu programu badań prenatalnych o badanie białka PAPP-A.

Przedstawiciele Strajku Kobiet przypominają, że pod poparciem dla ustawy podpisać się może każdy pełnoletni obywatel i obywatelka Polski. Aby to zrobić należy podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL.

Policja ściąga posiłki

Demonstracja w Warszawie będzie wiązała się z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców. Zablokowane zostanie rondo Dmowskiego i jego okolice. Organizatorzy nie podali w którym kierunku ruszą zgromadzeni. O trasie dowiemy się tuż przed rozpoczęciem pikiety.

Informacje o utrudnieniach w komunikacji miejskiej na bieżąco poda Zarząd Transportu Miejskiego, a najważniejsze informacje o demonstracji znajdziecie też na wawainfo.pl.

Stołeczna policja od rana szykuje się do zgromadzenia. Do stolicy jadą funkcjonariusze z innych miast. W centrum pojawiły się też barierki, które odgradzają chodnik od jezdni. Przed godziną 13 okolice ronda Dmowskiego wyglądały jak twierdza.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: wawainfo.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News