wawainfo.pl > Ulice > Śródmieście. Wróci historyczna ulica Dow Bera Meiselsa
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:31

Śródmieście. Wróci historyczna ulica Dow Bera Meiselsa

Śródmieście
Jan BIELECKI/East News

Warszawa przywróci ulice Dowa Bera Meiselsa. W ostatnie dni sierpnia samorządowcy poparli wniosek społeczności żydowskiej. Po 78 latach pamięć o rabin ponownie zostanie patronem swojej dawnej ulicy.

Żydowski Instytut Historyczny w marcu złożył wniosek o upamiętnienie rabina Dowa Bera Meiselsa. Dopiero 26 sierpnia stołeczni radni poparli propozycję mniejszości żydowskiej. Ku jego czci nazwana zostanie ulica pomiędzy Stanisława Duboi i Józefa Lewartowskiego.

Ber Meisels już wcześniej miał swoją ulicę w centrum stolicy. Powstała ona w 1938 roku. W trakcie wojny przechodziła przez getto. W 1943 roku Niemcy przemianowali ją na ulicę Kupiecką, a następnie spalili.

Warszawa przywróci ulice Dowa Bera Meiselsa

Po II Wojnie Światowej nie przywrócono okolicy dawnego patrona. - Obecnie większość mieszkańców Muranowa nie wie, gdzie przebiegała dawna ulica Kupiecka nosząca od roku 1938 nazwę Meiselsa - uskarżali się wnioskodawcy. Żydowski Instytut Historyczny podkreślił patriotyczne dokonania rabina. Ber Meisels uczestniczył w dostawach broni dla powstania listopadowego, wspierał rewolucję krakowską, a także wzywał mieszkańców Warszawy do udziału w manifestacjach proniepodległościowych.

- Uwięziony i wydalony z Królestwa przez władze rosyjskie; po kilku latach otrzymał zezwolenie na powrót i ponowne objęcie stanowiska naczelnego rabina - przytaczają.

Od 31 marca do 26 sierpnia wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez władze Śródmieścia oraz dzielnicowe i miejskie, zespoły nazewnictwa.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: Jan BIELECKI/East News