wawainfo.pl > Wiadomości > Protest przed Sejmem
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:33

Protest przed Sejmem

Protest przed Sejmem
wawainfo.pl

O godzinie 13 przed Sejmem rozpoczął się protest samorządowców przeciwko Polskiemu Ładowi. Przy ulicy Wiejskiej zgromadzili się nie tylko przedstawiciele władz miast i wsi, ale także politycy opozycji.

Na miejscu są między innymi: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz prezydenci innych większych oraz mniejszych miast, sołtysowie wsi oraz wicemarszałkowie Sejmu.

Środowiska samorządowe sprzeciwiają się centralizacji oraz - według nich - szkodliwym dla mieszkańców zmianom w podatkach, które szykuje rząd w tzw. Polskim Ładzie.

– Chcemy jasno powiedzieć o konsekwencjach finansowych tego tak zwanego ładu, który tak naprawdę jest skokiem na kasę. Rządzący chcą zrobić wszystko, żeby ograniczyć nasze prerogatywy i zabrać nam pieniądze, ale tak naprawdę nie nam - prezydentom miast, ale obywatelom. A my wiemy, jak te pieniądze wydawać, bo z obywatelami codziennie na ten temat rozmawiamy - wyjaśnił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Polska oraz przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich.

I dodał, że "rząd proponuje pełzającą centralizację, chce doprowadzić do sytuacji, kiedy o tym, czy jakaś ulica w Sopocie, Wołominie będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa, będzie decydować minister, a nie wójt, burmistrz czy prezydent"

Zgromadzeni na Wiejskiej krzyczeli między innymi, że "nie ma wolności bez Solidarności". Chwilę później rozpoczęły się przemówienia.

- Są dwie przestrzenie, których PiS nie może zawłaszczyć. To samorząd i silna Polska w Unii Europejskiej - stwierdził podczas manifestacji Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.

- Rząd, który walczy z samorządem, walczy z całym społeczeństwem. Bez tego co wy (samorządowcy - red.) robicie w małych miastach, dużych miastach, województwach, nie będzie społeczeństwa. Żaden sejm nie może walczyć z samorządem. To co dzisiaj się dzieje jest przykre i tragiczne - powiedziała z kolei Małgorzata Kidawa Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz też:

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl

Tagi: