wawainfo.pl > Wiadomości > Protest pod ambasadą Białorusi. Domagali się uwolnienia więźniów
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 03:38

Protest pod ambasadą Białorusi. Domagali się uwolnienia więźniów

Białoruś
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

25 lipca w kilku miastach w Polsce zorganizowano protesty dot. przetrzymywania w więzieniach białoruskiego reżimu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Wzruszające sceny pod ambasadą Białorusi.

Na miejscu zebrała się grupa Polaków i Białorusinów, cały protest osłaniała policja.

Protest pod ambasadą Białorusi. Domagają się wolności dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Andżelika Borys, była szefowa Związku Polaków na Białorusi i Andrzej Poczobut, dziennikarz i korespondent "Gazety Wyborczej" zostali zamknięci w więzieniu 25 marca 2021 roku. Mieli być podejrzewani o podżeganie i "rehabilitacje nazizmu" - grozi im za to od 5 do nawet 12 lat więzienia.

25 lipca, cztery miesiące po zamknięciu, zorganizowano protesty w trzech miastach w Polsce - Sopocie, Białymstoku i Warszawie. Organizatorem był Związek Polaków na Białorusi.

W Warszawie na miejscu zebrało się kilkanaście osób. Protestujący nie ukrywali, że choć w ambasadzie zapewne nikogo nie było, to liczył się sam gest.

Na trawniku przy ul. Wiertniczej, demonstranci ustawili długi baner z twarzami Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta z hasłem "Siedzą, bo są Polakami".

Przejeżdżający obok kierowcy trąbili w geście solidarności z protestującymi.

Co dzieje się z osadzonymi?

Pojawiały się informacje dot. tego, że stan zdrowia Andrzeja Poczobuta w pewnym momencie znacząco się pogorszył. Wiadomo to m.in. dzięki przesyłanym z Białorusi listom.

Współpracownicy zatrzymanych i ich bliscy opowiadają, że listy nie mogą być pisane w zwykły sposób - muszą przejść kontrolę przez strażników. W związku z tym te pisane przez więźniów często są zapisywane w odpowiedni sposób, by nie wzbudzić ich podejrzeń.

W listach pojawiają się prośby o ciągłe demonstracje zarówno za wolna Białoruś, jak i za nich.

Protesty będą odbywały się tak często, jak będzie starczyło sił Związkowi Polaków na Białorusi.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, warszawa.wyborcza.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne