Premier: najpóźniej w czwartek będą nowe obostrzenia

Autor Mateusz Dolak - 23 Marca 2021
Źródło: KPRM

Najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Nowe obostrzenia

Mateusz Morawiecki zapowiedział, ze rząd będzie walczył z pandemią dodatkowymi obostrzeniami w okresie wielkanocnym.

- Będziemy prezentować obostrzenia na okres dwóch tygodni, czyli na tydzień poprzedzający święta wielkanocne i tydzień po świętach - wymienił premier i dodał, że szczegóły zostaną ogłoszone najpóźniej w czwartek.

Rząd zmienił zdanie, bo jeszcze tydzień temu Minister Zdrowia mówił, że restrykcje zostaną zaostrzone, gdy liczba nowych dziennych wykrytych zakażeń wyniesie 30 tysięcy. Do tej pory ani razu nie przekroczyliśmy tej liczby.

Wyciekło nagranie z marszu antycovidowców. Policjant zbijał piątkę z antymaseczkowcemWyciekło nagranie z marszu antycovidowców. Policjant zbijał piątkę z antymaseczkowcemCzytaj dalej

Szczegóły w czwartek

Mateusz Morawiecki nie wymienił jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone.

Media donosiły jednak, że możliwy będzie całkowity lockdown. Do listy zamkniętych sklepów mogą dołączyć te z: meblami, elektroniką, materiałami budowlanymi, czy odzieżą (obecnie zamknięte są tylko sklepy w galeriach handlowych). Ponadto mówi się o ponownym zamknięciu usług, czyli: zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, czy salonów tatuażu.

Przypominamy, że obecnie w całym kraju zamknięte są:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Zła sytuacja na Mazowszu

Pomimo wprowadzonych obostrzeń, pandemia koronawiursa przyśpiesza. Mazowsze jest w czołówce dziennej liczby nowych przypadków, a połowa z nich wykrywana jest w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 16 741 nowych wykrytych zakażeniach. 3105 z nich pochodziło z Mazowsza.

Podczas porannej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia mówił, że najbardziej dramatyczna w Polsce jest właśnie na Mazowszu i Śląsku. - Mamy 75 procent zajętych łóżek w Polsce, najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Mazowszu, gdzie zajętych ponad 80 procent łóżek - przekazał.

Media od kilku dni donoszą, że karetki z Warszawy wożą pacjentów do szpitali oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. To powoduje, że brakuje ambulansów, a w transporcie pozostałych pacjentów pomagają ratowniczy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i strażacy.

Rośnie też liczba zajętych łóżek w szpitalu tymczasowym na stadionie narodowym. Jak przekazał dyrektor szpitala, we wtorek zajętych było 310 z 474 łóżek.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: KPRM

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News