wawainfo.pl
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

East News

Dym z Biebrzańskiego Parku Narodowego dotarł nad Warszawę. Mieszkańcy piszą o smrodzie, wszystko widać na mapie

23 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Dym z Biebrzańskiego Parku Narodowego dotarł w okolice stolicy. W internecie pojawiła się mapa na której widać kierunek w którym zmierza. Użytkownicy Facebooka wymieniają się z kolei zdjęciami ciemnych smug na niebie z kolejnych miast | www.

Dym nad Warszawą

Mapę satelitarną obrazującą przemieszczanie się dymu znad Biebrzy udostępnił Polski Serwis Pożarniczy - Remiza.pl. Widzimy na niej, że kłęby ciągną się już kilkaset kilometrów od źródła pożaru i w środę dotarły w okolice Warszawy. Potwierdzają to mieszkańcy stolicy, którzy w komentarzach zwracają uwagę na specyficzny zapach. - Już dzisiaj rano w Warszawie było czuć  zapach spalenizny, więc podejrzewam że to właśnie z tego pożaru. Mało tego, dało się nawet zauważyć ten dym w postaci lekkiej mgły - napisał jeden z komentujących post.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w niedzielę wieczorem. Następnego dnia rano sytuacja wyglądała na opanowaną, ale wskutek mocnych porywów wiatru pożar zaczął się rozrastać. Strażacy podawali, że w czwartek ogniem objęte było około sześciu tysięcy hektarów lasów i bagiennych łąk. Z ogniem walczyło kilkaset osób - w tym strażacy, strażacy ochotnicy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, pracownicy parku narodowego i okoliczni mieszkańcy. Do zrzutów wody zaangażowano samoloty i śmigłowce Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

Susza w Polsce

Biebrzański Park Narodowy zajmuje około 59 tysięcy hektarów i jest największym polskim parkiem narodowym. Znajdują się na nim cenne obszary bagienne, w których mieszkają rzadkie gatunki zwierząt oraz ptaków. Wiosenne pożary zdarzają się tu co roku, ale ten z 2020 jest największym w historii działalności tego parku i wynika z suszy jaka dotknęła Polskę. Susza stała się tak dużym problemem, że prezydent Warszawy zapowiedział apel o oszczędzanie wody, a rząd szykuje specjalne rozporządzenia, które mają pomóc w walce z jej skutkami.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >