wawainfo.pl
Susza w Warszawie

Piotr Molecki/East News

Czy w Warszawie może zabraknąć wody? Jest pilny apel prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Czy w Warszawie zabraknie wody? Jak stolica poradzi sobie z nadchodzącą suszą? W tej sprawie głos zabrał prezydent Rafał Trzaskowski, który przyznał, że miasto będzie apelowało do mieszkańców o oszczędzanie wody. | www.wawainfo.pl - najnowsz

Historyczna susza

Prezydent stolicy był gościem radia TOK FM. - Przez cały czas koncentrujemy się na walce z epidemią koronawirusa. Natomiast szykuje się nam historyczna susza, olbrzymi problem z wodą i problem z takimi kwestiami, jak choćby oziębianie elektrowni - powiedział Rafał Trzaskowski, ale za chwilę uspokoił, że nie spodziewa się braku dostaw wody dla mieszkańców. - W tej chwili proszę się nie denerwować, na razie nie ma zagrożenia - kontynuował. W dalszej części wywiadu stwierdził jednak, że miasto będzie apelowało o oszczędzanie każdej kropli. - Warszawa szykuje się do kampanii informacyjnej na temat zaleceń związanych z suszą - zapowiedział.

154 miliony na walkę z suszą

Dziennikarz TOK FM pytał Trzaskowskiego o to, czego oczekuje od rządowej specustawy, która przewiduje 400 milionów złotych na realizację zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych oraz 154,7 milionów złotych na walkę z suszą. - Jeżeli rząd chce przyjąć rozwiązania, które mają pomóc w walce z suszą, to niech zabezpieczy elektrownie, które nie są w gestii samorządów - odpowiedział prezydent stolicy i stwierdził, że potrzebna będzie konkretna pomoc finansowa oraz rozwiązania prawne.

Rekordowo niski poziom Wisły

O nadchodzącej suszy wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Jak mówił na początku kwietnia Grzegorz Walijewski z IMGW, w Warszawie mieliśmy deficyt opadów. - Żeby to nadrobić, codziennie przez trzy miesiące musiałby występować opady przekraczające normy. Patrząc na prognozy deficyt ten będzie się zwiększać, a opadów w prognozach brak. Średnia temperatura w Warszawie w marcu wyniosła 4,5 stopnia, czyli o 1,7 więcej niż norma z lat 1981-2010. Z kolei średnia temperatura w kwietniu powinna wynosić 8,6 stopnia. W ostatnich dniach termometry pokazywały wartości dwucyfrowe, a prognozy nie zapowiadają, aby miała spadać - mówił przedstawiciel IMGW. Skutki suszy widoczne są chociażby nad Wisłą. Rzeka osiąga rekordowo niski poziom. Problem suszy widzi nie tylko władza, ale też duchowni, którzy zaapelowali o modlitwę o deszcz.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >