wawainfo.pl > Wiadomości > Czy w Warszawie może zabraknąć wody? Jest pilny apel prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:25

Czy w Warszawie może zabraknąć wody? Jest pilny apel prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego

Susza w Warszawie
Piotr Molecki/East News

Historyczna susza

Prezydent stolicy był gościem radia TOK FM. - Przez cały czas koncentrujemy się na walce z epidemią koronawirusa. Natomiast szykuje się nam historyczna susza, olbrzymi problem z wodą i problem z takimi kwestiami, jak choćby oziębianie elektrowni - powiedział Rafał Trzaskowski, ale za chwilę uspokoił, że nie spodziewa się braku dostaw wody dla mieszkańców. - W tej chwili proszę się nie denerwować, na razie nie ma zagrożenia - kontynuował. W dalszej części wywiadu stwierdził jednak, że miasto będzie apelowało o oszczędzanie każdej kropli. - Warszawa szykuje się do kampanii informacyjnej na temat zaleceń związanych z suszą - zapowiedział.

154 miliony na walkę z suszą

Dziennikarz TOK FM pytał Trzaskowskiego o to, czego oczekuje od rządowej specustawy, która przewiduje 400 milionów złotych na realizację zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych oraz 154,7 milionów złotych na walkę z suszą. - Jeżeli rząd chce przyjąć rozwiązania, które mają pomóc w walce z suszą, to niech zabezpieczy elektrownie, które nie są w gestii samorządów - odpowiedział prezydent stolicy i stwierdził, że potrzebna będzie konkretna pomoc finansowa oraz rozwiązania prawne.

Rekordowo niski poziom Wisły

O nadchodzącej suszy wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Jak mówił na początku kwietnia Grzegorz Walijewski z IMGW, w Warszawie mieliśmy deficyt opadów. - Żeby to nadrobić, codziennie przez trzy miesiące musiałby występować opady przekraczające normy. Patrząc na prognozy deficyt ten będzie się zwiększać, a opadów w prognozach brak. Średnia temperatura w Warszawie w marcu wyniosła 4,5 stopnia, czyli o 1,7 więcej niż norma z lat 1981-2010. Z kolei średnia temperatura w kwietniu powinna wynosić 8,6 stopnia. W ostatnich dniach termometry pokazywały wartości dwucyfrowe, a prognozy nie zapowiadają, aby miała spadać - mówił przedstawiciel IMGW. Skutki suszy widoczne są chociażby nad Wisłą. Rzeka osiąga rekordowo niski poziom. Problem suszy widzi nie tylko władza, ale też duchowni, którzy zaapelowali o modlitwę o deszcz.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.