wawainfo.pl Mazowsze Alarm przeciwpowodziowy w Płocku: worki z piaskiem przy Wiśle, na miejscu straż pożarna i wojsko
UM Płock

Alarm przeciwpowodziowy w Płocku: worki z piaskiem przy Wiśle, na miejscu straż pożarna i wojsko

19 marca 2022
Autor tekstu: Kamil Matuszak

Alarm przeciwpowodziowy

Od kilku dni stan Wisły na wysokości Płocka utrzymuje się wysoko powyżej stanu ostrzegawczego. To właśnie dlatego prezydent miasta ogłosił alarm przeciwpowodziowy, który utrzymuje się od 8 lutego. O sytuacji w mieście i tym, jak wygląda stan rzeki informujemy na naszym portalu od kilku dni.

Najnowsze informacje nie są optymistyczne. Oficjalny komunikat mówi obecnie o tym, że mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcie ze stref zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku, a alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony do czasu jego odwołania.

Stan Wisły w Płocku

Miasto podaje aktualny stan wody co dwie godziny. Obecnie prezentuje się on następująco:

Stan wody Wisły w Płocku o godz. 12.00 dn. 11.02.2021:

  • Borowiczki – 454 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)

  • Grabówka – 394 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)

  • Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 426 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)

  • Nabrzeże PKN – 832 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm)

Sytuacja poprawiła się nieco w porównaniu z porannymi komunikatami. Nadal jednak wysokość wód pozostaje znacznie przekroczona.

Sytuacja ciągle niepokojąca

W środę, 10 lutego miasto poinformowało o piętrzącej się krze, która doprowadziła do zalania wodą rejonu Nowego Dunikowa. Droga Krajowa 62 została zalana i całkowicie zamknięta dla ruchu. Obowiązywały objazdy. Poważna sytuacja była również w Woli Brwileńskiej (gmina Nowy Duników). Kra utworzyła zator i napierała w kierunku koryta Wisły. Łamała przy okazji drzewa oraz bariery osłaniające Drogę Krajową 62.

Na miejscu musiała interweniować Państwowa Straż Pożarna, która użyła pił łańcuchowych i tarczowych do rozcięcia lodu. Na szczęście zator lodowy w rejonie Płocka został rozbity przez siły natury. Rzeka ruszyła w środowe popołudnie, 10 lutego, dzięki czemu woda zaczęła opadać w wielu miejscach miasta.

Prezydent Płocka prosi o wsparcie

Na specjalnej konferencji prezydent miasta Andrzej Nowakowski zaapelował do polskiego rządu o podjęcie działań i zgłosił gotowość współpracy władz samorządowych z Wodami PolskimI które miały pomóc w rozwiązaniu sytuacji.

W czwartek o godz. 9:00 rozpoczęło się zabezpieczanie workami z piaskiem i folią obszaru Centrum Konferencyjno-Piknikowego nad Wisłą przy ul. Parowa 10. Na miejsce wysłano osiemdziesięciu strażaków oraz żołnierzy. Sytuację cały czas monitoruje prezydent Płocka, a także dyrektor Miejskiego centrum Zarządzania Kryzysowego Bogusław Sitarski.

Obserwuj nas w
autor
Kamil Matuszak

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski.

Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami.

Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl
Aktualności dzielnice ulice mazowsze Kultura Dzieje się w Warszawie Kronika Kryminalna rozrywka polecamy