Mazowsze: alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Zalane bulwary, mieszkańcy układają worki z piaskiem

Autor Kamil Matuszak - 9 Lutego 2021
Stan wody na Wiśle w PłockuŹródło: Urząd Miasta Płocka

W Płocku sytuacja na Wiśle staje się dramatyczna. Woda zaczyna wylewać się na bulwary, podtopiona jest część nieruchomości. Wysokość rzeki na osiedlu Radzewie znajduje się już 127 cm ponad stanem alarmowym.

Stan alarmowy

Sytuacja na Wiśle na odcinku płockim jest naprawdę dramatyczna. Woda wylewa się już na bulwary, nieruchomości przy ul. Gmury zostały podtopione. Najgorzej sytuacja wygląda na osiedlu Radziwie, gdzie poziom wody zbliża się do 1,5 metra ponad stanem alarmowym.

Urząd Miasta Płocka poinformował, że w godzinach porannych, 9 lutego, woda wlała się na Bulwary Wiślane im. Stanisława Górnickiego w rejonie ul. Rybaki, a także portu jachtowego klubu MORKA.

Woda zalała Dworzec CentralnyWoda zalała Dworzec CentralnyCzytaj dalej

Płock zmaga się z podtopieniami

- Podtopione zostały także nieruchomości i droga na ul. Gmury, na osiedlu Borowiczki. Na bieżąco monitorowane są wszystkie zabezpieczenia przeciwpowodziowe: przegroda boczna Borowiczki oraz wały w rejonie osiedla Radziwie i Popłacina - poinformował Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej płockiego urzędu miasta.

Dodał również, że służby systematycznie odłączają zasilanie energetyczne w rozdzielniach na terenie nieruchomości, które zagrożone są podtopieniem.

Atak zimy i armagedon komunikacyjny. Problemy w całej WarszawieAtak zimy i armagedon komunikacyjny. Problemy w całej WarszawieCzytaj dalej

Jak wygląda stan nowy Wisły w Płocku? Mamy informacje z godziny 10:00:

  • Borowiczki – 402 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)
  • Grabówka – 406 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)
  • Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 364 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)
  • Nabrzeże PKN – 770 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm).

Płock

Płock

Płock

Alarm przeciwpowodziowy

W związku z osiągnięciem stanów alarmowych na Wiśle, Urząd Miasta Płocka poinformował o tym, że Prezydent Andrzej Nowakowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla całego miasta. Obowiązuje on od poniedziałku, 8 lutego, godz. 14:00 aż do odwołania.

- Mieszkańców i pracodawców zobowiązuje się do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku - możemy przeczytać na stronie Urzędu Miasta.

Rozmowy o kryzysie

W Urzędzie Miasta Płocka w poniedziałek (8 lutego) odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb mundurowych i przedstawicieli Wód Polskich oraz Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania omawiana była sytuacja hydrologiczna i glacjalna na rzecze w rejonie stopnia wodnego Włocławek, na Zalewie Włocławskim, w rejonie Płocka i na rzece na odcinku Włocławek – Płock – Wyszogród – Modlin.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, petronews.pl
zdjęcie główne : UM Płock

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News