wawainfo.pl > Wiadomości > Nieoczekiwana zmiana w obostrzeniach. Nie tylko hotele zostały odmrożone
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Nieoczekiwana zmiana w obostrzeniach. Nie tylko hotele zostały odmrożone

East News, zdjęcie ilustracyjne

Luzowanie obostrzeń

Choć rozporządzenie w sprawie poluzowania obostrzeń ukazało się późnym wieczorem w czwartek (6.05.2021), to nie wszyscy wiedzą, że znalazła się w nim kluczowa zmiana.

Okazuje się, że od 8 maja odmrożone zostały nie tylko hotele. Rząd zmienił zdanie i w efekcie w dokumencie pojawiły się modyfikacje w stosunku do zapowiedzi przedstawionych na konferencji pod koniec kwietnia.

Wówczas zapowiadano, że możliwość organizowania imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu miała pojawić się dopiero 15 maja 2021 roku. Z zapisów w rozporządzeniu wynika jednak, że branża może działać od 8 maja. Oczywiście zgodnie z reżimem sanitarnym i limitem osób.

Limity nie dotyczą zaszczepionych

Zmianę potwierdził w rozmowie z wp.pl, Wojciech Andrusiewicz.

- Od 8 maja obowiązującym standardem przy imprezach okolicznościowych jest, że razem może przebywać do 25 osób. Dzieci także wliczane są w ten limit osób. Wyłączeni z limitu są tylko organizatorzy takich imprez - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia.

Warto pamiętać, że do limitu nie liczą się też osoby w pełni zaszczepione.

Kiedy koniec obostrzeń?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, w maju czeka nas luzowanie obostrzeń. W rozporządzeniu z 6 maja znalazły się następujące zapisy:

Od 8 maja została przywrócona działalność hoteli z limitem 50 procent zajętych miejsc.

Od 15 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Wszystko ma odbywać się pod rygorem sanitarnym - co drugi stolik będzie musiał pozostać wolny, a pomiędzy nimi musi zostać zachowana odpowiednia odległość.

Od 29 maja będzie można jeść w lokalach i strefach gastronomicznych, ale pod warunkiem zakrycia nosa i ust do czasu zajęcia miejsca.

Przypominamy, że rząd zapowiedział luzowanie pozostałych obostrzeń. Między innymi zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, otwarcie siłowni, basenów, a także dopuszczenie organizowania imprez okolicznościowych w pomieszczeniach zamkniętych. Kolejne rozporządzenia w tej sprawie mają pojawić się niebawem.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Tagi: obostrzenia
Powiązane