wawainfo.pl > Wiadomości > Nieoczekiwana zapowiedź Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o obostrzenia, rzecznik wszystko potwierdził
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Nieoczekiwana zapowiedź Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o obostrzenia, rzecznik wszystko potwierdził

East News, zdjęcie ilustracyjne

Coraz mniej nowych przypadków

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 032 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. 320 chorych przybyło na Mazowszu. Dalej były województwa: śląskie (241) i wielkopolskie (201). "Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 11 osób." - czytamy w komunikacie przekazanym za pomocą twittera.

Według poniedziałkowych danych, w szpitalach przebywa 15 925 chorych, a 2083 z nich wymaga respiratora. To o pięć tysięcy mniej pacjentów niż tydzień tremu i około 15 tysięcy mniej niż trzy tygodnie wcześniej.

Sytuacja w szpitalach okazuje się stabilna i jest coraz lepsza. Ogółem w całym kraju przygotowanych jest ponad 36 tysięcy łóżek i 3 863 respiratorów.

Ubywa Polaków przebywających na kwarantannie. Resort przekazał, że liczba objętych kwarantanną to 114 652 osób.

Będzie szybsze luzowanie obostrzeń?

W związku ze znaczącym spadkiem, rząd zastanawia się nad przyśpieszeniem luzowania obostrzeń. - Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę - powiedział w rozmowie z onetem Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Jak dodał, spadek zakażeń w stosunku tydzień do tygodnia w poniedziałek osiągnął 20 procent.

- Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać. Ale na pewno zastanawiamy się nad tym, czy możliwe jest poprzesuwanie niektórych terminów luzowania obostrzeń - dodał.

Zmiana w rozporządzeniu

Na Wawa Info pisaliśmy, że w czwartek zostało opublikowane rozporządzenie dotyczące luzowania obostrzeń.

Okazało się, że od 8 maja odmrożone zostały nie tylko hotele. Rząd zmienił zdanie i w efekcie w dokumencie pojawiły się modyfikacje w stosunku do zapowiedzi przedstawionych na konferencji pod koniec kwietnia.

Wówczas zapowiadano, że możliwość organizowania imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu miała pojawić się dopiero 15 maja 2021 roku. Z zapisów w rozporządzeniu wynika jednak, że branża może działać od 8 maja. Oczywiście zgodnie z reżimem sanitarnym i limitem osób. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: onet.pl, wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Tagi: obostrzenia
Powiązane