wawainfo.pl

East News, zdjęcie ilustracyjne

Nieoczekiwana zapowiedź Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o obostrzenia, rzecznik wszystko potwierdził

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Czy rząd przyśpieszy luzowanie obostrzeń? Tak się może stać, gdy liczba nowych przypadków nadal będzie spadać. O wszystkim powiedział w onecie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Które obostrzenia zostaną szybciej poluzowane?

Coraz mniej nowych przypadków

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 032 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. 320 chorych przybyło na Mazowszu. Dalej były województwa: śląskie (241) i wielkopolskie (201). "Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 11 osób." - czytamy w komunikacie przekazanym za pomocą twittera.

Według poniedziałkowych danych, w szpitalach przebywa 15 925 chorych, a 2083 z nich wymaga respiratora. To o pięć tysięcy mniej pacjentów niż tydzień tremu i około 15 tysięcy mniej niż trzy tygodnie wcześniej.

Sytuacja w szpitalach okazuje się stabilna i jest coraz lepsza. Ogółem w całym kraju przygotowanych jest ponad 36 tysięcy łóżek i 3 863 respiratorów.

Ubywa Polaków przebywających na kwarantannie. Resort przekazał, że liczba objętych kwarantanną to 114 652 osób.

Będzie szybsze luzowanie obostrzeń?

W związku ze znaczącym spadkiem, rząd zastanawia się nad przyśpieszeniem luzowania obostrzeń. - Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę - powiedział w rozmowie z onetem Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Jak dodał, spadek zakażeń w stosunku tydzień do tygodnia w poniedziałek osiągnął 20 procent.

- Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać. Ale na pewno zastanawiamy się nad tym, czy możliwe jest poprzesuwanie niektórych terminów luzowania obostrzeń - dodał.

Zmiana w rozporządzeniu

Na Wawa Info pisaliśmy, że w czwartek zostało opublikowane rozporządzenie dotyczące luzowania obostrzeń.

Okazało się, że od 8 maja odmrożone zostały nie tylko hotele. Rząd zmienił zdanie i w efekcie w dokumencie pojawiły się modyfikacje w stosunku do zapowiedzi przedstawionych na konferencji pod koniec kwietnia.

Wówczas zapowiadano, że możliwość organizowania imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu miała pojawić się dopiero 15 maja 2021 roku. Z zapisów w rozporządzeniu wynika jednak, że branża może działać od 8 maja. Oczywiście zgodnie z reżimem sanitarnym i limitem osób. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: onet.pl, wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: East News

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radie

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pierwsza restauracja w stolicy dla zaszczepionych klientów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje ksiądz prałat Marian Rola. W piątek pogrzeb duchownego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >