wawainfo.pl > Wiadomości > Nie żyje Alojzy Balcerzak
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:26

Nie żyje Alojzy Balcerzak

Pixabay

Nie żyje Alojzy Balcerzak

Alojzy Balcerzak zmarł 2 maja 2021.

"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 2 maja 2021 roku zmarł Alojzy Balcerzak, malarz i grafik, artysta związany z Mazowszem i zaprzyjaźniony z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Jego pierwsza wystawa w naszym muzeum odbyła się w roku 1964, ostatnia, z okazji 85. urodzin artysty - w 2015. W zbiorach MMP jest także osiemnaście prac Alojzego Balcerzaka.Poniżej znajdziecie link z biogramem artysty i kilka zdjęć z katalogu wystawy z roku 2015" - czytamy na profilu Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Balcerzak miał 90 lat. Urodził się 1 listopada 1930 roku we wsi Zdwórz. Rodzina Balcerzaków po wysiedleniu przez okupantów niemieckich przeniosła się do Stanisławowa. Po wojnie artysta przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych.

Debiut

Lata '60 stanowiły początek jego kariery. W 1963 roku wykonał komplet ośmiu drzeworytniczych karnetów ukazujących zabytki i nową architekturę Płocka. W tym okresie prowadził również Salon Debiutów przy Uniwersytecie Warszawskim.Wykładał też w pracowniach rysunku i malarstwa na Wydziale Grafiki Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie.

Od 1971 do 1979 roku Balcerzak współpracował z PLL LOT, gdzie wykonał czternaście projektów i realizacji.

W 1975 roku wykonał dziewięćdziesiąt ilustracji do encyklopedii PWN, a rok później wykonał 145 ilustracji do podręcznika dla dzieci : Przyroda dla klasy IV. Artysta opracowywał też graficznie podręcznik biologii dla klasy VI.

Zachwycony Mazowszem

W 1983 namalował obraz dla kościoła św. Jadwigi w Płocku. Od roku 1984 do 1986 był dyrektorem Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych.

Ulubioną formą malarstwa Balcerzaka były pejzaże pokazujące Mazowsze, dlatego na początku lat '90 utworzył galerię nad Jeziorem Zdworskim w Koszelówce.

Na przełomie XX i XXI wieku Balcerzak prowadził zajęcia z malarstwa i rysunku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Do jego dziedzictwa należy realizacja serii znaczków dla Ministerstwa Łączności.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfozdjęcie główne: pixabay

Tagi: nie żyje