wawainfo.pl

Część Warszawy strefą zagrożoną. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie.

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w związku z potwierdzeniem wścieklizny u lisa. Na terenie części Warszawy, powiatu otwockiego, mińskiego i garwolińskiego obowiązują nakazy i zakazy, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Wścieklizna na Mazowszu

Wścieklizna jest bardzo groźną i śmiertelną chorobą zakaźną atakującą ośrodkowy układ nerwowy zwierząt i ludzi. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez pogryzienia przez chore zwierzę. Wirus jest odporny na gnicie i zamarzanie, ale jest wrażliwy na wysoką temperaturę i działanie środków dezynfekujących. 

Pierwszy przypadek wścieklizny u lisa w województwie mazowieckim potwierdzono 15 stycznia 2021 roku w miejscowości Izabela (powiat otwocki). Bardzo szybko okazało się, że zakażone zostały kolejne zwierzęta. Między innymi w Kołbieli, Zakręcie, Dębe Wielkie, czy w gminie Wiązowna.

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco informuje o rozwoju sytuacji. - Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami - przypomina Konstanty Radziwiłł.

Nowe rozporządzenie wojewody

27 kwietnia Radziwiłł wydał nowe rozporządzenie w którym wskazał które obszary są zagrożone.

w mieście stołecznym Warszawa, w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni.

w mieście stołecznym Warszawa, w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczoną od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

w powiecie mińskim gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Latowicz oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek.

powiat otwocki i powiat garwoliński.

Zakazy i nakazy

Wojewoda postanowił zakazać organizacji targów, wystaw i konkursów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt narażonych na wściekliznę. W zagrożonych strefach nie wolno organizować polowań i odłowów zwierząt za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików.

W rozporządzeniu czytamy, że właściciele muszą trzymać psy na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. Nakaz ten dotyczy również kotów.

Ponadto obszar zagrożony musi zostać oznakowany. Przy drogach, ścieżkach dla pieszych, parkingach muszą znaleźć się tablice z wyraźnym napisem: "UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Drzewo przygniotło mężczyznę. Nie żyje

  • Mężczyzna wpadł do basenu, w środku nie było wody. Nie mógł się wydostać, wyjść pomogli mu dopiero strażacy

  • Wichury i ulewy sparaliżowały Polskę. Wiatr powalił drzewa na samochód i blok

źródło: wawainfozdjęcie główne: wawainfo.pl

Mateusz DolakAutor

Jestem redaktorem prowadzącym portal Wawa Info. Trafiłem tutaj z Super Expressu, a wcześniej - pisałem dla portalu tvn24.pl i tvnwarszawa.pl. Swoją przygodę z mediami zacząłem jeszcze w liceum, kiedy współpracowałem z lokalnym radiem i telewizją.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >