wawainfo.pl > Wiadomości > Nagły zwrot w sprawie płatnego parkowania w Warszawie. Wszystko przez decyzję wojewody
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:26

Nagły zwrot w sprawie płatnego parkowania w Warszawie. Wszystko przez decyzję wojewody

Parkowanie
Piotr Molecki/East News

Planowane przez Radę Warszawy rozszerzenie strefy płatnego parkowania o Żoliborz, Rakowiec i Szczęśliwice może nie dojść do skutku ze względu na decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiadał rozszerzenie stołecznej strefy płatnego parkowania już dwa lata temu.

- W dialogu z warszawiakami, stopniowo, ale konsekwentnie będziemy rozszerzać strefę płatnego parkowania. Centralne dzielnice nie mogą być tanimi parkingami, a zachęcając do korzystania z transportu publicznego musimy sprawić, by to się po prostu opłacało - tłumaczył Trzaskowski jesienią 2019 roku.

- Podstawowym celem SPPN jest zwiększenie rotacji parkujących pojazdów i realizacja polityki transportowej miasta - czytamy z kolei na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Zgodnie z planami stołecznego ratusza w tym roku strefa płatnego parkowania miała zostać poszerzona o Żoliborz oraz Rakowiec i Szczęśliwice.

W kwietniu wojewoda mazowiecki wszczął jednak postępowanie nadzorcze, w wyniku którego w poniedziałek zakwestionował uchwałę rady miasta w tej sprawie.

Wojewoda już wcześniej kwestionował wprowadzone przez stołeczne władze podwyższone opłaty za abonamenty obszarowe, wyższe kary dla kierowców uchylających się od płacenia za postój oraz wyższe ceny abonamentów za drugi i trzeci samochód w gospodarstwie domowym.

Co tym razem wywołało sprzeciw wojewody? Chodzi o rzekome "luzy interpretacyjne" w uchwale Rady Warszawy.

Dotyczą one obszaru obowiązywania abonamentu, który ma uprawniać do parkowania w promieniu 800 metrów od miejsca zameldowania, jednak w przypadku, gdy znajduje się ono na granicy dwóch obszarów, konieczny miałby być wybór jednego z nich. Według wojewody utrata części terenu do parkowania skutkuje niekonstytucyjnym i nierównym traktowaniem mieszkańców tego samego obszaru.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: East News

Powiązane